ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30534 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dnes večer začíná filmový festival v Cannes

0 Redakce 11.5.2011

Již 64. ročník  mezinárodního filmového festivalu začne dnes večer ve francouzském Cannes. Otevře ho slavnostní premiéra nového filmu amerického režiséra Woodyho Allena Půlnoc v Paříži. Slavný režisér si ho na francouzský festival schoval záměrně. Před dlouhodobé naléhání pořadatelů ovšem neporušil svou zásadu a i tentokrát se rozhodl se snímkem nevstoupit do soutěžní části festivalu.

O Zlatou palmu, nejvyšší festivalovou poctu, se bude letos ucházet devatenáct filmů. Budou mezi nimi díla Pedra Almodóvara (La piel que habito – Kůže, ve které žiji), Larse von Triera (Melancholia), Akiho Kaurismäkiho (Le Havre), Nanniho Morettiho (Habemus papam – Zvolili jsme papeže) či Terrence Malicka (Strom života). Filmem Le gamin au vélo (Kluk na kole) se do hlavní soutěže znovu dostali také belgičtí bratři Jean-Pierre a Luc Dardenneové, kteří se tak mohou stát prvními, kdo získá Zlatou palmu potřetí.

Desítky dalších snímků budou promítány v různých festivalových sekcích a víc než 4200 jich bude nabízeno na světovém filmovém trhu, který se v rámci festivalu pořádá a dělá z něho největší filmový podnik na světě. Zastoupení na něm bude mít i Česká republika. Jde o Havlovo Odcházení, Osmdesát dopisů Václava Kadrnky, Nickyho rodinu Mateje Mináče a nejnovější film Martina Šulíka Cigán.

Na červeným kobercem pokrytém schodišti do Festivalového paláce uvidí filmoví fanoušci a stovky delegovaných novinářů z celého světa festivalové hosty Brada Pitta a Angelinu Jolie, Johnnyho Deppa a Penelope Cruzovou, Catherine Deneuveovou, Seana Penna, Charlotte Ramplingovou či Mela Gibsona. Festivalová porota, která vybere mimo jiné i držitele Zlaté palmy, je rovněž hvězdná. Vede ji Robert De Niro a jsou v ní mimo jiné Uma Thurman nebo Jude Law.

JŠp