ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29217 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Divadlo v Celetné uvede premiéru studentské hry Vina vína

0 jsk 7.10.2022

Projekt s názvem Vina Vína, jehož autorkami jsou studentky středních uměleckých škol Rozálie Anežka Prachařová, Josefína Veronika Prachařová a Sofie Frida Höppnerová, vznikl v období korony.

Hlavní myšlenkou autorek bylo vrátit mladou generaci zpět do divadel, vytvořit něco současného. Premiéra studentské prvotiny se odehraje v sobotu 22. října v 19.30 hodin v Divadle v Celetné v Praze.

Divadelní hra Vina vína vypráví o skupině šesti přátel, kteří během jednoho společného večera přijdou o svého kamaráda Sebastiána. Jeho smrt rozpoutá v partě otázky, křivdy a konflikty, které zapříčiní její rozpad. Jestli za to někdo mohl, nebo šlo o nešťastnou náhodu, začne vyšetřovat policie. Ta se ale po značném neúspěchu rozhodne požádat o konzultaci psycholožku Kateřinu Stránskou s nadějí, že uspěje a získá pravdivé výpovědi všech ze skupiny.

Po dopsání scénáře bylo dalším velkým úkolem divadelní hru obsadit, tedy vybrat mladé herce, kteří odpovídají obrazu jednotlivých postav. Sofie Höppnerová vytipovala jednotlivé studenty Pražské herecké konzervatoře, které si poté společně Rozálií a Josefínou pozvala na casting. Herci dostali do rukou části scénáře a těm, kterým postavy seděly nejvíce, jsou teď součásti divadelní hry.

Na roli psycholožky tvůrkyně oslovily českou herečku Petru Špalkovou, která se spoluprací na projektu souhlasila. Poté začal téměř půlroční proces zkoušek. Začínalo se čtením textů a celkovým laděním scénáře, který se přizpůsoboval hercům, zkoušky probíhaly v kulturním centru Vzlet. Na konci června se začalo zkoušet i s Petrou Špalkovou a od srpna se zkoušení přesunulo na jeviště Divadla v Celetné. Velkou podporu získali u Divadla Verze, kde je ted’ hra zahrnuta v programu pod Studiem mladých umělců.