ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4975 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Divadlo Sklep od čtvrtka na filmových plátnech

0 Redakce 4.5.2016

Od čtvrtka 5. května zamíří na plátna kin nový český celovečerní dokumentární film Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa. Režisérka Olga Dabrowská v něm zachycuje fenomén české divadelní scény, který se zrodil před 45 lety. Snímek nabízí kromě unikátních archivních materiálů i řadu aktuálních rozhovorů a pohledů na uplynulé dekády životů výlučných osobností, které jsou součástí společenství s názvem Divadlo Sklep.

Sklep od svého vzniku vyniká tvůrčí svobodou, svéráznou poetikou, hravostí, humorem či výtvarnou originalitou. Spojuje lidi, kteří se navzdory jiným profesním povinnostem po desetiletí vracejí do mimořádného společenství. Jak říká David Vávra: „Sklep, to je způsob bytí.“

Je překvapivé, kolik významných osobností uměleckého světa má své kořeny právě v tomto divadle. Založili jej tehdy čtrnáctiletí David Vávra a Milan Šteindler. Díky jim, ale také Tomáši Hanákovi, Fero Burdovi, Tomáši Vorlovi, Lence Vychodilové, Monice Načevě, Evě Holubové, Václavu Marhoulovi, Ondřeji Trojanovi či Aleši Najbrtovi promlouvala svébytná poetika divadla do širšího kontextu českého kulturního života už od osmdesátých let. Film vyrobila společnost Bio Art Production Ivo Krátkého a Petra Kozy v koprodukci s Českou televizí, Bio Art Production film i distribuuje.