ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5605 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Divadlo Rokoko připravuje svéráznou adaptaci Čapkových povídek

0 Richard Winter 7.3.2013

V Divadle Rokoko se blíží premiéra svérázné adaptace Čapkových povídek s názvem Věštkyně, vraždy a jasnovidci. Tu pro divadlo připravil a režíruje Arnošt Goldflam, který se inspiroval příběhy z Povídek z jedné a druhé kapsy. Premiéra je plánována na 16. března.

Arnošt Goldflam spolupracuje s Městskými divadly pražskými již po druhé. “Když jsme s dramaturgií hledali, co dalšího bych mohl pro Divadlo Rokoko připravit, padaly různé tipy na české autory. A nakonec jsme skončili u Čapka s tím, že se pokusím najít v něm i takovou tajemnější notu. A tak jsem se pokusil asi z pěti povídek, kde se vyskytují ty různé záhadné postavy, jako jasnovidci, věštkyně a také vrahové, udělat souvislý příběh.”

Adaptace hodnotných literárních děl minulosti jsou jednou z dramaturgických linií, kterým se Městská divadla pražská dlouhodobě věnují. “Myšlenka Arnošta Goldflama vyjít z Povídek z jedné a druhé kapsy byla velice inspirativní. Jsou to rané práce Čapkovy, nesou jeho filozofii, která je fascinující a zároveň velice jednoduchá a přístupná nejširšímu diváckému spektru. Panu režisérovi se podařil v roli autora vytvořit svébytný divadelní tvar, který je rámován motivem posledního soudu, kde jsou zvažovány lidské skutky a činy. Retrospektivně se vracíme zpátky na zem, abychom se podívali, jak vlastně celá ta situace probíhala, jaké měla příčiny, k čemu to vedlo. Většina z těch drobných epizod vede k velmi překvapivým rozuzlením. Takže je to věc, která má svůj humor, ale zároveň svou velkou závažnost,” uvedla dramaturgyně Věra Mašková.

Kostýmy vytvářela Petra Štětinová Goldflamová, která na inscenaci spolupracuje se svým manželem. “Nespolupracujeme spolu pořád, ale přece jen relativně často. V pohledu na divadlo máme v mnohém společný vkus,” podotkl Arnošt Goldflam.