ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27083 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Divadlo pod Palmovkou připravuje první ročník divadelního festivalu

0 Richard Winter 17.3.2016

Jedinečný projekt připravilo na 23. května až 6. června 2016 pražské Divadlo pod Palmovkou. První ročník mezinárodní přehlídky přivítá divadelní soubory z Polska, Slovenska, Čech a Moravy. Palm Off Fest bude symbolem prolínání různých kultur, jejich proměn a spojnic ve středoevropské společnosti.

„Hlavním cílem festivalu je zachytit nejen situaci člověka v současném světě a reflektovat jeho proměny hodnot, ale také představit českému publiku zatím málo známé polské divadlo a jeho špičkové soubory,“ říká ředitel Divadla pod Palmovkou a autor myšlenky festivalu Michal Lang.

Z polských divadel se v Praze představí soubor Teatr Polski (na snímku) z Vratislavi s úspěšným představením Prezidentky v režii světové divadelní ikony Krystiana Lupy. Loutkové představení pro dospělé uvede vratislavský soubor Teatr Lalek a krakovský Narodowy stary teatr im. Heleny Modrzejewskiej představí inscenaci hry Henrika Ibsena Nepřítel lidu. Soubory z Vratislavi pak doplní také Teatr Wspólczesny s představením Galgan, které získalo v Polsku několik divadelních ocenění.

„Program prvního ročníku PALM OFF FESTu je velice ambiciózní a zároveň v maximální možné míře přesně vytyčuje podoby současného divadla v Polsku. Režisér Krystian Lupa, od kterého bude na festivalu uvedena vratislavská inscenace Prezidentky, patří nejen k zakladatelům nové polské divadelní vlny, ale také k nejuznávanějším a nejvíce oceňovaným režisérům,“ říká teatrolog a odborník na polské divadlo Jan Jiřík.

Slovenské divadlo zastoupí na festivalu Městské divadlo Žilina s představením Opití a Českou republiku budou v Divadle pod Palmovkou reprezentovat tři představení. „Uvedeme hru Tomáše Dianišky Mlčení bobříků nastudovanou pro Studio PalmOFFka a představení Laskavé bohyně podle románu Jonathana Littela a dramatizace Dana Majlinga. Obě inscenace měly v Divadle pod Palmovkou premiéru letos v únoru. Přijede také soubor Komorní scény Aréna z Ostravy s hrou Tomáše Vůjtka Slyšení, která získala v anketě Divadelních novin ocenění Inscenace roku 2015,“ sděluje Michal Lang.

Mezikulturní dialog doplní na festivalu také doprovodný program, který se bude odehrávat zejména ve Studiu PalmOFFka. Jeho součástí budou diskuse se zahraničními tvůrci a koncerty. Polskou hudební tvorbu bude reprezentovat Halina Mlynková, jedna z nejpopulárnějších zpěvaček současné polské hudební scény, a netradiční hudební uskupení Karbido. Českou hudbu zastoupí Alo Trio Band. „Představíme i polskou výtvarnou scénu, součástí festivalu bude výstava Agnieszky Evy Braun,“ dodává Lang. Do dalších let plánuje festival rozšířit tak, aby se stal pro publikum příležitostí konfrontovat současný obraz světa v divadelní tvorbě nejen visegrádských zemí, ale i celé Evropy.

Slavnostní zahájení festivalu se uskuteční v Divadle pod Palmovkou 23. května 2016. V 17:30 proběhne ve foyeru divadla vernisáž výstavy Agnieszky Evy Braun a v 19:00 bude za přítomnosti zástupců české, polské a slovenské kulturní obce přehlídka zahájena domácím představením Laskavé bohyně.

Tagy: