ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8264 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Divadlo Na zábradlí uvede hru Krásné psací stroje!

0 Petr Hašek 16.2.2016

Čtyři velikáni české literatury se potkají na jevišti Divadla Na zábradlí v nové inscenaci Jiřího Havelky, ve hře s hudbou a písněmi Miloše Orsona Štědroně, autora oceňované inscenace Velvet Havel.   Světová premiéra představení Krásné psací stroje! je na programu 19. a 20. února, reprízy následují 22. února, 3. a 8. března vždy v 19 hodin.

Hrabal, Škvorecký, Zábrana, Kolář – to jsou čtyři hlavní postavy inscenace Krásné psací stroje!. Autor Miloš Orson Štědroň si tentokrát jako hlavní téma zvolil literaturu, konkrétně pak život spisovatelů spojených s nakladatelstvím Odeon, které bylo ve své době fenoménem. Nelehké boje a sváry mezi literárními velikány, jejich zápolení o existenci ve víru redaktorských nástrah a normalizace. Své souboje svádějí prostřednictvím rychlých psacích strojů, popřípadě i za pomoci lepidla (Jiří Kolář), a samozřejmě také textem, hudbou a zpěvem. Na zábradlí vznikla další původní inscenace s originálními songy a živou hudbou.

Diváci se mohou těšit nejen na herecké, ale také pěvecké výkony Miloslava Königa jako Jana Zábrany, Petra Jeništy jako Josefa Škvoreckého, Ladislava Hampla jako Bohumila Hrabala nebo Jiřího Vyorálka jako Jiřího Koláře.  Opomenuta nezůstala ani světová literární scéna, jako Allen Ginsberg se představí Leoš Noha.

Režijní přístup Jiřího Havelky, i jeho autorský vklad, vychází z muzikálového pojetí celé inscenace a výrazně se opírá o výtvarnou stránku, jejíž autory jsou scénograf Dáda Němeček a kostýmní výtvarnice Andrea Králová. „Důležitý je nápad, klíč k uchopení, nějaká spodní jednoduchá linka, šém, který vše spojuje, vizualitu s hudbou, hudbu s textem, text s hercem, herce s vizualitou…,“ upřesňuje Havelka.

Do konce sezony připraví Divadlo Na zábradlí pro své diváky ještě dvě premiéry. V dubnu to bude původní autorská inscenace Jana Mikuláška Posedlost, ve které bude ústředním tématem láska ve všech svých podobách. A těsně před koncem sezony ovládne jeviště DNz dramatizace ruského románu pod názvem O jako Oblomov v režii Jana Friče.

Herce a diváky pak vystřídají dělníci a těžká technika. V průběhu letních měsíců bude probíhat dlouho očekávaná výstavba zastřešení dvora. Vznikne tak zcela nová dvorana, která nahradí již rok chybějící prostory foyer, o které Divadlo Na zábradlí přišlo z důvodu neprodloužení stávající nájemní smlouvy.  Nové prostory se divákům otevřenou pravděpodobně v průběhu října.