ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4778 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Divadlo Archa uvede dvě inscenace zamýšlející se nad světem

0 Richard Winter 7.1.2016

Dvě inscenace, v nichž se aktéři zamýšlejí nad současným světem a jeho problémy, nabídne příští měsíc pražské Divadlo Archa. Projekt skupiny Vosto5 s názvem Kolonizace bude mít premiéru 1. února. Otázky přežití v našem krutém světě, kde stále více bují nenávist spojená s chamtivostí, nabídne představení Speak low if you speak love… vlámského souboru Ultima Vez od 11. února.

Projekt Kolonizace, který pro Divadlo Archa vytváří skupina Vosto5 v režii Jiřího Havelky, vychází z faktu, že zdroje pro náš život začínají být na naší planetě  vyčerpány. Jednou z možností záchrany lidského druhu je hledání nových planet ve vesmíru, které budou mít podobné podmínky k životu jako Země. Archa se tak promění v kosmickou loď, ve které se všichni vydáme na utopickou cestu.

Co když se setkáme s novou civilizací? Co když narazíme na neznámý druh života, který nepochopíme? I na to musíme být připraveni. Na své cestě vesmírem budeme zcela v rukou posádky Vosto5.  Piloti kosmické lodi Archa k nám budou promlouvat jazykem československých komiksů šedesátých a sedmdesátých let, ve kterém se bezelstně snoubí naivita a utopie. Vosto5 nás s ironií, humorem a nadhledem bude navigovat až k měkkému přistání na cizí planetě, kde tvrdě narazíme na základní otázky našeho bytí.

Otázky přežití v našem krutém světě si klade představení Speak low if you speak love … vlámského souboru Ultima Vez. Choreograf Wim Vandekeybus si pro jeho název zvolil citát z Shakespeara, který by se dal přeložit jako: Nekřič, když vyznáváš lásku. (Současní překladatelé Martin Hilský i Jiří Josek se ve svých překladech hry Mnoho povyku pro nic této větě vyhnuli.) Představení je naplněno hudbou Maura Pawlovského a zpěvem jihoafrické zpěvačky Tutu Puoane. Wim Vandekeybus neustává ve svém hledání nové lidské mentality, kterou hněte z emocí, výbušné energie a kontrolovaného chaosu.

Ultima Vez v Arše pravidelně hostuje od roku 1995, od té doby mají čeští diváci možnost sledovat tvorbu jednoho z nejvýznamnějších světových choreografů pravidelně, často záhy po světové premiéře nového díla. Vandekeybus založil soubor v roce 1986. Jeho tvorba je charakteristická radikálním pohybovým divadlem plným konfrontací, výbušnosti, emocí a energie, jehož hnacím motorem je konflikt, síla, instinkt, „imaginární katastrofa“ a rozpor mezi přitažlivostí a odtažitostí. V jeho představeních se prolínají tanec, hudba, divadlo, projekce, hudba a světlo v jeden celek.

(foto: Divadlo Archa)