ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9663 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Diváci Aera se přenesou do srdce umění a výstavnictví – Vatikánských muzeí

0 Richard Winter 11.11.2014

Nedílnou součástí alternativního obsahu v kině Aero jsou kromě přenosů oper, baletu a činoher i výstavní cykly. Na úspěšnou komentovanou výstavu souborného díla Leonarda da Vinciho naváže Aero dalším záznamem, muzejní návštěvou do srdce umění i výstavnictví – do Vatikánských muzeí.

Procházku nejnavštěvovanějším komplexem muzejních budov, zahrnující i slavnou Sixtinskou kapli, povede ředitel Vatikánských muzeí, profesor Antonio Paolucci. Brány Vatikánských muzeí se v pražském Aeru otevřou ve středu 12. listopadu ve 20:30 hodin.

Sbírka Vatikánských muzeí je nejen nejobsáhlejším souborem uměleckých děl historie, ale je to především příběh lidstva a národů. Základ muzea tvoří sbírka klasických děl, kterou od roku 1503 vystavil papež Julius II. Na něj pak navázali jeho následovníci. Najdeme zde umění Etrusků, egyptské papyry a mumie, přelomová díla Giotta, Michelangela, Leonarda da Vinciho, Caravaggia, ale také díla moderních autorů – Van Gogha, Chagalla nebo Dalího. Vatikánská muzea jsou rozlohou jednou z největších výstavních ploch na světě a není v silách návštěvníka obejít celou sbírku za jedinou návštěvu.

“Vatikánská muzea se vždy používají v množném čísle, protože papežové vždy chtěli, aby obsahovala, zahrnovala a uchovávala veškerou lidskou uměleckou tvorbu. Zajímavé na Vatikánských muzeích je to, že je prostě musíte procházet volným tempem. Je dobré používat průvodce a různé vysvětlující knihy, ale když se necháte prostě jen unášet tam, kam vás nohy nesou, zažijete dojem, že jste vstoupili do něčeho úžasného, fascinujícího – do příběhu a údělu lidstva. Přesně o tom Vatikánská muzea vypovídají,” říká ředitel Vatikánských muzeí Antonio Paolucci.

A právě tak je záznam koncipován. Filmový štáb natáčel během čtyř měsíců v nočních hodinách nejen jednotlivá díla a jejich detaily, ale především ohromující rozsáhlost a historickou rozevřenost místní sbírky. Snažil se zachytit atmosféru, velkolepost a výjimečnost komplexu tak, jak působí ve svém celku, aby i divák v kině měl pocit, že vstoupil do toho úžasného a fascinujícího příběhu.

Tagy: , ,