ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5059 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dílo Davida Černého na Máji symbolizuje mír, naději, svobodu a demokracii 

0 jsk 20.5.2024

Sochy dvou motýlů od umělce Davida Černého zdobí od neděle fasádu budovy Máj Národní na Národní třídě v Praze 1. Unikátní umělecké dílo v sobě nese vícečetnou symboliku a obohacuje veřejný prostor v srdci Prahy.

„Dílo Davida Černého oslavuje československé stíhací piloty, hrdiny, kteří během druhé světové války sloužili u operačních perutí RAF. V chodníku před Májem Národní je vsazeno 359 drobných siluet stíhacích letounů vytvořených z dlažebních kostek, protože stíhačů bylo právě 359. Motýli symbolizují mír, Spitfire je symbolem zbraně, války. Mezi mírem a válkou je tenká hranice a aktuální dění ve světě tento apel ještě umocňuje,” vysvětluje Martin Klán, člen správní rady společnosti Amadeus Real Estate, která budovu, jež se 24. června po rekonstrukci znovu otevře veřejnosti, od roku 2019 vlastní.

Podle jeho slov přišel s nápadem na realizaci uměleckého díla sám Černý. „Když nám před lety přinesl svůj návrh, spadla nám brada. Dílo v sobě nese mnoho zásadních odkazů, symbolů a poselství,” říká Martin Klán.