ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27582 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Detektivka Martina Walkera Přeplněný hrob dopřeje i kulinářský zážitek

0 Richard Winter 22.7.2015

Už jste někdy ochutnali výjimečnou delikatesu foie gras se skleničkou dokonalého vína? Detektivka Martina Walkera Přeplněný hrob ze slunného francouzského venkova tento jedinečný kulinářský zážitek dopřeje. Čtvrtý román Walkera a jeho hrdiny, svérázného policisty Bruna, se opět odehrává v městečku St. Denis, kde si lidé dovedou vychutnat obligátní oběd o mnoha chodech a kvalitní víno.

Hlavní pracovní náplní policejního šéfa Bruna je starat se o řádný chod života malebného městečka St. Denis na jihozápadě Francie, kde si lidé dovedou užívat dobrého jídla a pití. Jednou z místních specialit jsou domácí foie gras, tučná kachní či husí jatýrka, podávaná s chlazeným bílým vínem. Spousta farmářů je z toho živa. Na rozdíl od průmyslových velkochovů, kde mají kachny natěsnané v klecích a násilně do nich pumpují potravu, však chovají ptáky postaru, volně pod širým nebem, a krmí je rukou. Přesto právě na drobné farmáře se zaměří militantní ochránci zvířat a venkovský klid je povážlivě narušen. K lavině dramatických událostí přispěje i jeden nečekaný archeologický objev – nalezené tělo staré pouhých pár desítek let!

Je možné, že tato vražda souvisí s militantními ochránci zvířat, kteří protestují proti produkci tradiční francouzské pochoutky foie gras? Vzápětí je Bruno vtažen do nebezpečné hry, jejímž cílem je odhalit spící teroristickou buňku organizace ETA. Tato mise svede Bruna znovu dohromady s jeho největší láskou Isabelle, a tak musí řešit nejen to, kde se skrývají útočníci, ale i jak dál v osobním životě. Kromě osvědčených vyšetřovacích metod nám Bruno znovu předvede, jak je možné si vychutnat dobré jídlo i pití v rychlém a globalizovaném světě a jak si umí Francouzi užívat života.

Autor románu Martin Walker získal vzdělání v Oxfordu a na Harvardově univerzitě. Pětadvacet let působil v listu The Guardian – byl vedoucím redakce v Moskvě a Washingtonu, zástupcem a posléze hlavním redaktorem pro evropské záležitosti a v roce 1987 získal cenu Britský zpravodaj roku. Pravidelně spolupracuje s BBC či CNN a je autorem několika uznávaných knih literatury faktu (např. Walking Giant: Gorbachev and Perestroika, The Cold War: A History).

Žije ve Washingtonu, ale každé léto tráví ve svém domě v Dordogni ve Francii. Svou znalost místních poměrů, náklonnost k francouzské mentalitě, místním vínům a kuchyni přetavil do detektivních příběhů, které jsou příjemným protipólem drsných severských thrillerů. Hlavním hrdinou je šarmantní policejní šéf Bruno.