ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16162 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Déčko vzdělává a baví už sedm let. Děti poučí Agent v kapse i Rejpavá žížala

0 Redakce 3.9.2020

Do nové sezóny Déčko vstupuje s bohatou nadílkou premiérových pořadů. Děti se mohou těšit například na ekologicky zaměřený seriál Rejpavá žížala, nové díly Pata a Mata nebo večerníček Honza a beránek (na snímku) podle Josefa Lady. Vrací se i Agent v kapse nebo Pětka z garáže.  Po celý školní rok se ČT : D bude věnovat tématu ochrany životního prostředí. Vzdělávání prostupuje i do dalších projektů České televize určených dětem. Na obrazovky se včera vrátila UčíTelka a v rozšířené verzi pokračuje i platforma ČT edu.

„Původní tvorba vzdělávacích pořadů pro děti je i nadále naší prioritou. Proto jsme, v době, kdy i naši zemi postihla krize, rychle vyvinuli UčíTelku, kterou jsme po prázdninách opět vrátili do vysílání. V nové sezóně jsme se zaměřili na ekologii a environmentální výchovu. Téma, které silně rezonuje u dospělých, ale vnímáme jako důležité jej jednoduše představit i malým divákům. Začali jsme tradičně Letní soutěží, s letošním názvem Zachraň trosečníky!, která lákala děti ven do přírody, učila je chovat se v ní. Letos se jí zúčastnilo téměř 130 tisíc hráčů, záchranáři trosečníků mohli vyjet na 300 míst po celé České republice. Celkově se ukázalo, že spojení zábavy, výletů a získávání nových podnětů a informací baví děti i jejich rodiče,“ říká generální ředitel Petr Dvořák.

„Absolutní hrdinkou letní soutěže se stala princezna Prga, kterou si děti zamilovaly, a proto zůstane na Déčku i nadále. Stala se tváří celoroční soutěži věnované právě tématu ochrany životního prostředí s názvem Planeta je Prga a podtitulem Jedeme v tom všichni spolu a ekologii se věnuje i seriál Rejpavá žížala,“ dodává.

Průvodcem hravého seriálu, který se zabývá stavem planety je animovaná žížala zvaná Rejpavá a její lidská kamarádka Anička. Spolu řeší šetření vodou, úspory tepla a světla, ochranu zvířat nebo recyklaci. Jednotlivým tématům se bude podrobněji věnovat web Déčka. „Rejpavá žížala má velmi vtipný scénář. Nejmenší se dozvědí základní věci z oblasti ekologie velmi zábavnou formou,“ prozrazuje Mahulena Bočanová, která ztvárnila tetičku hlavní lidské hrdinky.

Pokračování Agenta v kapse malé diváky připraví na to, co je může potkat, pokud se ocitnou nečekaně samy nebo v situaci, kterou neznají a mohla by je vystrašit. „Vybrali jsme šestnáct různých témat – boj se šikanou, ztracení se na exkurzi, jízdu na koni nebo založení ohně,“ říká Václav Jílek, představitel u dětí velmi oblíbeného Agenta v kapse.

Prvními seznamovacími krůčky s klasickou hudbou děti provede přední houslový virtuos Pavel Šporcl, který si do pokračování svého pořadu Hudební perličky Pavla Šporcla bude zvát profesionální muzikanty a mladé talenty. „Děti jsou velmi vnímavé publikum, a proto je třeba vzbudit u nich lásku muzice vhodnou a pro ně přijatelnou formou.“ Moderní hudbě se zase bude věnovat pokračování Pětky z garáže. Hlavní hrdinové stále poctivě zkouší a snaží se složit další píseň, tentokrát za pomocí speciálních hostů Ondřeje Gregora Brzobohatého, Terezy Maškové nebo Emmy Smetany.