ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11073 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

David Novotný jako Doktor Dolittle

0 jsk 21.3.2023

Světoznámý pohádkový příběh o hodném zvěrolékaři v polovině března poprvé v podobě audioknihy vydává Supraphon, a to ve skvělém podání herce Davida Novotného. Ten svým hlasem mistrně oživil nejen postavu dobrosrdečného veterináře, ale i řadu jeho zvířecích kamarádů.

„Načítání audioknih pro děti je pro mě hlavně zábava. Věřím, že když se textem pobavím a potěším já, dostane se ta energie i na druhou stranu k posluchačům,“ uvedl David Novotný.

Autor laskavého a zábavného vyprávění o doktoru Dolittlovi, spisovatel Hugh Lofting se narodil v roce 1886 v Anglii, anglo-irským rodičům. Studoval v St Mary College Mount v Sheffieldu, později odešel do Spojených států, kde získal titul stavebního inženýra na Massachusetts Institute of Technology.

Jako stavař hodně cestoval po světě. Během první světové války sloužil v irské národní gardě. V jedné z bitev byl těžce zraněn, ale nezatrpkl. Zatímco ostatní spisovatelé psali o hrůzách války, on vytvořil literární postavu moudrého laskavého lékaře Dolittla. Zbytek života prožil v americkém Connecticutu spolu se svou ženou a třemi dětmi, pro které Doktor Dolittle původně vznikal. Posmrtně obdržel americkou literární cenu Lewis Carroll Shelf Award.

Příběh doktora Dolittla poprvé vyšel v češtině roku 1925 v překladu Žofie Pohorecké, a to pod sáhodlouhým titulem: Příběh doktora Málodělala, jenž jest kronikou neobyčejného života doma a překvapujících dobrodružství v cizích zemích. Audiokniha Supraphonu vychází ze současného překladu Jarky Vrbové.

(foto: Martin Kubica)