ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14907 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

David Černý vyjádřil ochotu omluvit se Milanu Knížákovi za vulgární výrok

1 Redakce 10.1.2012

Výtvarník David Černý u právě probíhajícího soudu vyjádřil ochotu omluvit se  písemně bývalému řediteli Národní galerie Milanu Knížákovi za vulgární výrok, který o něm pronesl v dokumentu České televize. Knížák po Černém u soudu požaduje nejen omluvu, ale i 150.000 korun. Protože se k poslednímu jednání nedostavil, jeho právní zástupce mu výtvarníkův návrh přednese. Soud má pokračovat 13. února.

Podle žaloby Černý o Knížákovi v dokumentu Cena Jindřicha Chalupeckého prohlásil, že je "nafoukanej, kriploidní čurák". Knížák tvrdí, že ho tím chtěl umělec úmyslně urazit a znevážit. Zasáhl tak prý do jeho práva na čest a důstojnost.

Černý je ochoten zaslat Knížákovi omluvu v tomto znění: "Mé přirovnání profesora Milana Knížáka k mužskému pohlavnímu orgánu za použití vulgarismu bylo neadekvátní. Za přirovnání k tomuto orgánu se omlouvám."

K dohodě vyzvala Černého s Knížákem soudkyně proto, že si podle jejího názoru bývalý ředitel Národní galerie omluvu zaslouží. Zároveň však uvedla, že mu pravděpodobně nepřizná finanční odškodnění.

Knížák se soudí také s televizí. Požaduje po ní 500.000 korun za to, že dokument s vulgarismem pustila do vysílání. Česká televize se již umělci omluvila a pořad stáhla ze svých internetových stránek.

Spory mezi Černým a Knížákem jsou staršího data. V roce 2000 odmítl Černý převzít cenu Jindřicha Chalupeckého v Národní galerii do doby, dokud z jejího vedení Knížák neodejde. Knížák ho nechal po sporu o instalaci jeho díla vyvést a ocenění Černému následně předal prezident Václav Havel na chodníku před Veletržním palácem.

rwi