ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 23542 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Další ocenění pro fotografa Martina Stranku

0 jsk 25.11.2021

Další prestižní světové ocenění získal fotograf Martin Stranka. Toho čeká poslední týden výstavy Dechem v pražském Mánesu, kterou si nenechalo ujít na osmnáct tisíc návštěvníků (o výstavu je takový zájem, že často se před Mánesem tvoří fronty), a která poté bude putovat po zahraničních galeriích.

„Ačkoli hrozilo, že svou výstavu kvůli pandemii budu muset opět předčasně ukončit, díky velkorysé ploše přes 500m2 mohu návštěvníky stále bezpečně přivítat a osobně se s nimi setkávat. Interakce s nimi je nepopsatelná a často se setkávám s reakcemi, že díky možnosti mého komentáře, který jim vznik a myšlenku daných fotografií přiblíží, vnímají výstavu mnohem intenzivnější a v naprosto jiné rovině, prozrazuje talentovaný fotograf, který se dočkal dalšího světového uznání. Vzhledem k současné situaci se o něm však dozvěděl přes e-mail.

„Přišel mi e-mail, že má série Boyhood byla z tisíců fotografií oceněna prvním místem a cenou GoldStar v respektované mezinárodní soutěži ND Awards. A to konkrétně v kategorii Lidé (People). O to větší radost to je, že poprvé je série Boyhood vystavena tady doma v České republice v pražském Mánesu, kde ji můžete ještě stále zhlédnout, a to až do 30. listopadu,“ dodává Martin Stranka, který s touto sérií bodoval i v polovině října, kdy série obdržela ocenění Honorable Mention, v překladu Čestné uznání, v prestižní mezinárodní soutěži The International Photography Awards. Událost každoročně hodnotí tisíce počinů fotografů v celosvětovém měřítku a vytváří jednu z nejambicióznějších soutěží v dnešním fotografickém světě.

Za svou kariéru posbíral více než devadesát mezinárodních ocenění v oblasti fotografie. Mezi ty nejcennější patří titul z mezinárodní soutěže Sony World Photography Awards, který obdržel v roce 2018 a obhájil v roce 2019. Dále se jedná o ocenění Professional Photographer of the Year, Emerging Talent Award v soutěži Nikon International Photo Contest, Prix de la Photographie Paris. A jedenáct krát za sebou je držitelem čestného uznání ze soutěže International Photo Awards.

Jeho práce jsou vystavovány po celém světě. Například v Los Angeles, Miami, Orlandu, Londýně, Paříži, Praze, Šanghaji, v galeriích, jako jsou Getty Images Gallery, Saatchi Gallery, Somerset House a mnoho dalších. Díla Martina Stranky jsou již dnes předmětem zájmu sběratelů umění a jsou také k vidění na obalech knih několika světových vydavatelských domů, např. HarperCollins Publishers, Sterling Publishing a Penguin Random House. Dále spolupracuje s řadou dalších vydavatelských domů produkujících knihy a hudbu a přímo pak s mnoha umělci nejen z hudební branže. Publikoval dvě monografické knihy I AM a 10 Years.