ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30199 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dagmar Pecková zazpívá pro Památník ticha Dvořákovy Biblické písně

0 jsk 28.6.2022

Na slavnostním pietním koncertě Památníku ticha v úterý 12. července od 19 hodin vystoupí mezzosopranistka Dagmar Pecková s repertoárem Biblických písní Antonína Dvořáka. Koncert věnovaný vzpomínce na definitivní likvidaci tzv. Terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau se bude konat v Malé dvoraně pražského Veletržního paláce. Vyvraždění obyvatel lágrbaráku BIIb proběhla v roce 1944 ve dvou vlnách, 8. března a 10. až 12. července, o život přišlo celkem téměř 7500 vězňů. Vstup na pietní koncert je zdarma.

Biblické písně si pro pietní koncert vybrala Dagmar Pecková osobně. Jedná se o cyklus deseti zpěvů pro sólový hlas za doprovodu klavíru nebo varhan, předlohou pro ně byla Antonínu Dvořákovi Bible Kralická. Koncert se uskuteční symbolicky ve Veletržním paláci, na místě, kde měly židovské deportace svůj počátek.

„Je naší povinností neustále připomínat osudy lidí, kteří se jen díky svému původu stali obětmi takzvaného konečného řešení. Tato kolektivní vina je neomluvitelná a věčná. Nikdy nesmíme zapomenout na oběti nacismu, ale také poválečný odsun Němců, krvavou pomstu na mnohdy stejně nevinných lidech, jako byly oběti válečné. Stejně tak musíme zabránit šíření jakékoli formy nacionalismu dnešní doby. Žijeme konečně ve svobodné zemi a musíme udělat vše pro to, aby to tak zůstalo. Ať v tento den zazní Biblické písně Antonína Dvořáka. Pokorné prosby a volání k Bohu. Jeden z nejúchvatnějších darů Dvořákovy umělecké inspirace. Protože jen Bůh a naše víra v něj nám dává naději věcí příštích,“ říká ke své volbě repertoáru Dagmar Pecková. Tu na koncertě doprovodí pianista Karel Vrtiška.

(foto: Pavel Petruška)