ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5410 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Czech Press Photo na Bořislavce. Nejlepší snímky jsou k vidění zdarma

0 jsk 24.6.2022

Foyer Bořislavka Centra v Praze hostí fotografickou výstavu Czech Press Photo. Vystaven je výběr toho nejlepšího ze všech fotografií 27. ročníku soutěže. Akce je zdarma a návštěvníci na ní uvidí více než sedmdesát snímků a další pak na projekci.

Jedním z hlavních témat letošní výstavy jsou následky ničivého tornáda na jižní Moravě. Zkázu, která koncem června 2021 postihla obce na pomezí Břeclavska a Hodonínska, zachycuje také stejnojmenný vítězný snímek fotografa Petra Topiče. Na místo se vydal hned pár hodin po tragické události.

„Původně jsem chtěl dojet do obce Hrušky. Tma. Ticho. Snažím se odhadnout, kde to vlastně jsem. Kužely světlometů sice osvětlují silnici, která je poseta větvemi a jiným harampádím, ale já bych potřeboval vidět okolí. Ze tmy vystupují obrysy budov. Tušíte, že tam něco je, neumíte říct co. Beztvarý stín, hmota zmuchlaného něčeho. Začíná mi docházet, že to bude velké,“ popsal fotoreportér Topič situaci bezprostředně po příjezdu do tornádem zasažené obce.

K dalším obrazovým žurnalistům, jejichž fotografie s reportážní i uměleckou hodnotou se na výstavě představují, patří Lukáš Bíba, Jan Cága, Barbora Reichová, Roman Vondrouš či Dan Materna. Nejpoutavější snímky vybrala mezinárodní porota z více než 4 300 fotografií od 250 autorů.