ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8423 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Čtyři hlasy, čtyři kontrabasy, okouzlující hudební krajiny

0 jsk 28.3.2024

Unikátní hudební formace Hlaskontrabas Oktet, kterou tvoří čtyři zpěvačky a čtyři kontrabasisté pod vedením Petra Tichého a Ridiny Ahmedové, vydá 26. dubna u vydavatelství Animal Music nové „severské” album nazvané Kaleidoscapes. Nahrávka vznikala loni v létě na Islandu a poté na podzim formou společného živého natáčení ve studiu Sono Records.

Album zavede posluchače v původních devíti skladbách na cesty hudebními krajinami, tajemnými, křehkými, divokými i krásně melancholickými. Prostě okouzlujícími tak, jako se jeví svět skrz barevná sklíčka kaleidoskopu.

Skladby přímo pro album napsali přední skladatelé soudobé hudby z Norska (Mats Eilertsen, Nils Økland), Islandu (Ragnheiður Gröndal, Pétur Þór Benediktsson), Izraele (Adam Ben Ezra) a z České republiky (Petr Wajsar, Beata Hlavenková). Na nahrávku přispěli také dvěma kompozicemi zakladatelé formace, zpěvačka Ridina Ahmedová a kontrabasista Petr Tichý, kteří tak dotáhli do konce svůj zprvu bláznivý nápad původní dvoučlenný Hlaskontrabas s looperem rozšířit na osmičlennou sestavu.

Název alba vznikl spojením dvou slov, kaleidoskopu – dětské hračky a scapes – krajiny. Díky podpoře Fondů EHP a Norska předcházela výslednému albu od prvního nápadu intenzivní příprava společně s autory včetně skládání,umělecké rezidence se skladateli a serie koncertů na Islandu, třeba v Muzeu sleďové éry nebo před islandským prezidentem.