ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29588 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

ČT2 zmapuje osud Napoleona Bonaparte od jeho vzestupu až po Waterloo

0 Richard Winter 29.5.2015

Před dvěma sty lety proběhla na nynějším území Belgie bitva, která se stala synonymem pro drtivou prohru. 18. června 1815 byla obec Waterloo svědkem definitivní porážky francouzského vojska vedeného císařem Napoleonem I. Bonaparte. Česká televize k tomuto výročí v premiéře odvysílá třídílné francouzské dokumentární drama o slavných bitvách Napoleonovy armády a rovněž výpravnou koprodukční minisérii Napoleon, která se částečně natáčela i v České republice.

Napoleon byl rozporuplný vojevůdce a politik, jenž se nesmazatelně zapsal do dějin moderní Francie. Velkolepý čtyřdílný filmový projekt z roku 2002 (na snímku) pojednávající o jeho životě si vyžádal díky rozpočtu v řádech desítek milionů eur koprodukci celkem osmi zemí nejen ze starého kontinentu, ale i ze zámoří. Velké bitevní scény za účasti tisíců statistů se před filmovou kamerou odehrály na několika místech Evropy, natáčení exteriérů probíhalo také na řadě míst České republiky.

Výpravnou minisérii Napoleon s hereckými hvězdami světového formátu, jakými jsou Gérard Depardieu, John Malkovich, Isabella Rossellini či Christian Clavier v titulní roli císaře Napoleona, uvede ČT2 každou sobotu počínaje 6. červnem od 20 hodin.

Druhý program České televize se bude bitvám Napoleonovy armády včetně té nejslavnější, ve které císařské vojsko utrpělo definitivní porážku, věnovat také po tři následující úterní večery. V premiéře francouzského doku dramatu diváci uvidí Bitvu u Borodina, Bitvu na Berezině a samozřejmě i proslulé Waterloo. První díl Napoleon: Bitva u Borodina startuje na ČT2 již 2. června ve 20 hodin.