ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4910 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

ČT připomene výročí narození Václava Havla koncertem i premiérou dokumentu

0 Richard Winter 3.10.2016

Česká televize uvede u příležitosti nedožitých osmdesátin Václava Havla premiéru dokumentu Občan Havel přikuluje i přímý přenos koncertu v podání České filharmonie z pražského Rudolfina. Pro studenty zorganizovala sérii projekcí filmu Poslední hurá z cyklu České století.

Osmdesáté narozeniny, které by dramatik a bývalý prezident Václav Havel oslavil 5. října, předznamená na obrazovkách České televize už o den dříve televizní premiéra dokumentu Občan Havel přikuluje. Tvůrci Jan a Adam Novákovi se v něm vracejí do minulosti, aby ilustrovali, jak vznikla slavná hra Audience.

Zároveň uvádějí diváka do paradoxů podivného světa československé normalizace, kdy v roce 1974 sháněl dramatik Václav Havel razítko do občanky, aby ho Husákovo StB nemohlo obvinit z příživnictví. Vyřešil to nakonec tím, že si našel zaměstnání jako pomocný dělník v trutnovském pivovaru. Bylo mu osmatřicet let a téměř rok válel ve sklepě sudy piva značky Krakonoš za 1700 korun měsíčně. Čerpal však inspiraci k vznikající hře Audience.

Samotnou jednoaktovou hru Audience pak uvede kulturní program ČT art přesně v den výročí narození Václava Havla. Speciální představení z Činoherního klubu, v hlavní roli s Josefem Abrhámem a Pavlem Landovským, se v lednu roku 1990 stalo významnou událostí porevoluční Prahy. Vzniklo totiž prakticky pouze pro televizní záznam. Divadelní, stejně jako televizní režie, se tehdy ujal Jiří Menzel a záznam nese neopakovatelnou atmosféru, mimo jiné i pro improvizované povídání herců, režiséra i autora po skončení představení.

Na Audienci naváže 5. října na ČT art dokumentární pořad Dopisy Olze, Havlova reflexe jednoho z jeho nejvíce oceňovaných filozofických textů pořízená na Hrádečku. Tato zpověď se stala zvláštním subjektivním komentářem autora k tomuto dílu, k životu a k umění. Ve stejný den nabídne ČT art ještě kultovní adaptaci hry Václava Havla a Karla Bryndy “Život před sebou” z prostředí socialistické armády 50. let Mlýny z divadla Sklep.

Druhý program České televize odvysílá 5. října přímý přenos koncertu České filharmonie z pražského Rudolfina. Symfonii č. 9 Antonína Dvořáka pod taktovkou dirigenta Semjona Byčkova.

Čtvrteční večer bude patřit inscenaci částečně autobiografického dramatu Largo desolato z Divadla Na zábradlí, ve které roli disidenta ztvárnil Jiří Bartoška. ČT2 pak přinese rozhovor Václava Havla s Markem Ebenem z období poté, kdy Václav Havel opustil svůj prezidentský post. Sérii pořadů doplní diskusní pořad Konfrontace Petra Fischera – Divadlo Havel 80. Hosty Petra Fischera budou divadelní režiséři Vladimír Morávek a Břetislav Rychlík, kteří inscenovali Havlova dramata.

Jako speciální projekt k nedožitým osmdesátinám Václava Havla připravila Česká televize sérii projekcí snímku Poslední hurá, který, v rámci cyklu České století, mapuje události roku 1989. Projekce budou 5. 10. zdarma zpřístupněny studentům středních škol v deseti městech České republiky. K Českému století vznikla zároveň série vzdělávacích materiálů, které jsou dostupné všem uživatelům na webových stránkách České televize. Jejich cílem je podpořit zájem mladých lidí o novodobou českou historii i, obecněji, využívání audiovizuálních materiálů a otevřených zdrojů ve výuce.