ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4860 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

ČT nabídne v seriálu Gomora pohled do světa neapolské mafie

0 Richard Winter 20.1.2016

Surový pohled do světa neapolské mafie nabídne od 23. ledna Česká televize, která v sobotu uvede první dva díly italsko-německého dvanáctidílného seriálu Gomora . Mafiánská sága Gomora vznikla v roce 2014 a od té doby po zásluze sklízí ocenění i divácké úspěchy ve více než 30 zemích.

Po úspěšném filmu Mattea Garroneho z roku 2008 je seriál již druhým filmovým zpracováním stejnojmenné knihy Roberta Saviana, která v roce 2006 otřásla Itálií. Saviano v ní rozkrývá hierarchii neapolské Camorry, její roli v obchodu s drogami a bílým masem a její provázanost s oficiální mocí. Od jeho dokumentární přesnosti se však tvůrci seriálu jen odpíchli a vytvořili strhující a mnohovrstevnatou ságu.

“Zbyla spousta příběhů, které nemohly být odvyprávěny v hodinu a půl trvajícím filmu. Nejen kvůli nedostatku času. Opravdu se musíte ponořit do toho světa, abyste zjistili, že je to v podstatě i váš svět. Seriál umožňuje vybudit v lidech zvědavost, touhu jít do hloubky těch příběhů,” uvedl k seriálovému zpracování své knižní předlohy Roberto Saviano a doplnil, jaké záruky požadoval od scenáristů a režiséra. Mým záměrem bylo popsat mechanismus reality, nechtěl jsem ji zjednodušovat, ani interpretovat. Nechtěl jsem nabízet řešení. Jediné, co jsem chtěl, bylo vyprávět příběh. To byla jediná záruka, kterou jsem požadoval.“

Režisér seriálu Stefano Sollima jej doplňuje: “Od samého počátku jsme se shodli, že naší ambicí bude vytvořit televizní seriál, který bude co do obsahu i formy srovnatelný s tím nejlepším, co na poli seriálové tvorby ve světě vzniká, a zároveň si udržíme to nejpodstatnější z italského filmařského stylu: zaměření na pravdivost.”

V prvním dílu se představuje jeden z nejmocnějších mužů neapolského podsvětí – mafiánský boss Pietro Savastano. Jeho klan ovládá velkou část obchodu s drogami v chudých čtvrtích Neapole. Savastanovi dělá vrásky výbojný konkurent Salvatore Conte a rozhodne se mu udělit lekci.

(foto: Česká televize)