ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8372 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

ČT art nabídne čísla a písně z divadelních sklepáckých Besídek

0 Richard Winter 22.4.2016

ČT art od 29. dubna uvede nový třídílný cyklus divadla Sklep Böhmen und Mähren. Jedná se o sérii skečů, výstupů a písní souboru, který letos oslaví 45 let od svého založení.

Základním stavebním kamenem jsou vybraná nejvydařenější „čísla“ a písně z divadelních sklepáckých Besídek za zhruba poslední dekádu v podání Tomáše Hanáka, Davida Vávry, Milana Šteindlera, Jiřího Macháčka, Terezy Kučerové, Václava Marhoula, Lenky Vychodilové a dalších hvězd dnes již kultovního divadla.

Typicky poeticko-štiplavý sklepácký humor, který si bere na paškál bizarní společenské fenomény v reálných kulisách nejmenovaného městečka kdesi na území Čech a Moravy režíroval Ondřej Trojan.

„Mým velkým profesním učitelem byl Čestmír Kopecký a tem mi říkával: ‚Káčo, mnohdy stačí nepřekážet.‘ Myslím, že v případě Sklepa toto rozhodně platí a dramaturgie je zde více taktikou v hledání toho nejlepšího kompromisu v záplavě skvělých a kreativních nápadů mnoha velkých individualit,“ říká kreativní producentka Kateřina Ondřejková, v jejíž tvůrčí producentské skupině cyklus Böhmen und Mähren vznikl. „Byl to nápad Ondřeje Trojana, který za mnou přišel s nápadem natočit hodinu nejlepších sklepáckých scének za posledních deset let. Vymyslel celý rámec a hlavně úžasnou znělku. Vzájemným kreativním procesem se Sklepem a Ondřejem vznikly nakonec tři díly svěžího humoru tohoto zasloužilého souboru,“ dodává Ondřejková.

„Půjde o výlov z nejhlubšího sklepáckého rybníka za patnáct let. Má postava je chartista, který podepsal chartu v prosinci 1989,“ říká o cyklu David Vávra, přičemž Tomáš Hanák dodává: „Nejradši mám vznik té slovně-vokální hříčky: vrazil jsem do šatny a místo pozdravu jsme ovčím hlasem zaböčel  ,Böhmen! ‘ A Fero Burda okamžitě odpověděl kozím hlasem a zamäčel ,Mähren!‘. To se stává párkrát za život. A o životě to celé taky bude. Ostatně, jak se říká v Mazaném Filipovi: ,Život je jeden z nejtěžších. A tak je to se vším.’