ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26346 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Collegium Marianum vydává indiánské album

0 jsk 22.2.2022

Soubor Collegium Marianum, který letos oslaví pětadvacet let od svého založení, se intenzivně věnuje provádění hudby sedmnáctého a osmnáctého století se zaměřením na české a ve střední Evropě působící autory. Před patnácti lety zahájilo Collegium Marianum úspěšnou spolupráci s hudebním vydavatelstvím Supraphon, které vydalo již osm jeho nahrávek, a to nejen v rámci pozoruhodné řady Hudba Prahy 18. století.

V pátek 25. února přibude album deváté, které dostalo tajemný název Cachua Serranita. Přináší díla českého skladatele Josefa Brentnera, italského jezuity Domenica Zipoliho či švýcarského misionáře Martina Schmida, která se rozezněla před mnoha staletími v indiánských obcích uprostřed džungle a v horách. Jejich díla se mísila s tradiční hudbou, jako se kečua, jazyk místních obyvatel, mísil se španělštinou.

K novému albu Cachua Serranita umělecká vedoucí Collegia Marianum Jana Semerádová uvedla: „Ke spojení dvou od sebe tolik vzdálených koutů světa mě přivedl nejen pomyslný lodní kufr, v němž se do Jižní Ameriky dostávaly partitury barokních mistrů, mezi nimi i oblíbeného Brentnera, ale především vášeň pro lidovou hudbu a objevování vskutku barbarské krásy, jak se Telemann vyjádřil o hanáckých písních a tancích. Stejně tak byli evropští misionáři uchváceni muzikalitou původních obyvatel dnešní Bolívie a Peru.“