ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5888 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Colin Firth obdržel Řád britského impéria

0 Redakce 27.1.2012

Britský herec Colin Firth v Londýně převzal z rukou prince Charlese Řád britského impéria. Charles je vnukem krále Jiřího VI., kterého oceněný herec tvárnil v úspěšném filmu Králova řeč. Snímek získal loni Oscara za nejlepší film. Sám Firth, který hraje královského otce nynější panovnice Alžběty II. řečeného Bertie, dostal trofej pro nejlepšího herce v dramatické roli na Zlatých glóbech, které hollywoodské Oscary předcházely.

Jednapadesátiletý Firth se stal komandérem Řádu britského impéria za své zásluhy o zviditelnění britské kinematografie ve světě. Tuzemským divákům je znám z filmu Miloše Formana Valmont či z někdejšího oscarového hitu Anglický pacient případně z filmu Deník Bridget Jonesové a na něj navazujícího snímku Bridget Jonesová – S rozumem v koncích, kde si zahrál roli právníka Marka Darcyho.

Vidět jsme ho mohli i ve filmu Zamilovaný Shakespeare, kde zahrál Lorda Wessexe, za kterého obdržel ocenění Screen Actors Guild Awards za nejlepší herecký výkon. Objevil se také ve filmu Láska nebeská, kde ztvárnil podvedeného spisovatele Jamieho, který se zamiluje do své portugalské pomocnice Aurelie. Za svou roli ve snímku A Single Man se mu dostalo první nominace na Oscara za rok 2009. V roce 2007 obdržel čestný doktorát na univerzitě ve Winchesteru. Od ledna 2011 má svoji hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

rwi