ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4914 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Coldplay hráli pro radost sobě i divákům

0 Petr Hašek 17.9.2012

Nedělní noční koncert britských Coldplay v Praze na fotbalovém stadionu v Edenu nabídl neobvyklý zážitek. Zatímco jiné skupiny vedle pódiové podívané snažně strhávají pozornost diváků na to, co na pódiu hrají a jak to dělají, Britové, kteří do metropole dorazili podruhé, posunuli koncertní podívanou na úroveň své hudby.

Již při vstupu na stadion, při vystoupení skvělé popové Mariny And The Diamonds z Walesu, zaujalo velké pódium s kruhovými obrazovkami, stejně tak jeho délka, výška i šířka a v neposlední řadě fakt, že není zastřešeno. Jakmile se pak krátce po půl deváté večer rozezněly tóny ústředního hudebního motivu z filmu Back To The Future, sloužící Coldplay coby intro, a ruku v ruce s nimi se roztančila světelná show na scéně i mimo ni, nebylo třeba pochybovat vůbec o ničem.

V následující skladbě Mylo Xyloto, titulní z loňského alba kapely, se divákům na zápěstí rozsvítily a rozblikaly pásky, které vyfasovali při vstupu na stadion a po celou dobu pauzy před startem koncertu Coldplay byli instruování z obrazovek na pódiu, jak si je nasadit na ruku a mít na zřeteli, že tento úkon je součástí show.

Coldplay hráli a náramky na rukou vytvářely v nastalé tmě pestrobarevnou masu, která svědčila nejenom o tom, že je téměř vyprodáno, ale i o tom, že tahle kapela dospěla do stádia velkoleposti. S dalšími skladbami totiž servírovala i další efekty. Na diváky dopadaly konfety různých geometrických i duchovních tvarů a v jednu chvíli vystřelily nad jejich hlavy velké gumové míče, které jim pak dělaly společnost téměř až do konce koncertu, respektive do okamžiku, kdy všechny popraskaly, případně si je někteří diváci vzali do rukou a hodlali je odnést domů jako suvenýr.

Ne jediný, ty blikající pásky jim samozřejmě také zůstaly. A aby byl výčet vizuálních radostí kompletní, třeba vzpomenou i na dva ohňostroje: na začátku a na konci – žádné troškaření.

Za hráčskou chybu se vtipně omluvili

Byla tu také tři pódia, na nichž se čtveřice pohybovala. To velké bylo základní, na něm se odehrála podstatná část koncertu. Scénou označenou jako B byl konec mola, který byl zabořen hluboko v řadách diváků. V přídavku pak zazněly skladby Us Against the World a Speed Of Sound z malinkatého pódia C na druhé straně stadionu. Formace se na něm sice tísnila, dovolila si také hráčskou chybu (kterou vtipně omluvila), nicméně zůstala věrná tradici a podívala se i mezi ty diváky, kteří se dopředu nedostali, anebo na to prostě nemají náturu.

Coldplay přijeli propagovat loňské album a podřídili tomu dokonale program koncertu. Hrálo se téměř celé, k tomu pár písniček z let minulých. Kapela se nadto nachází v mimořádně skvělé formě. Je bravurně sehraná, sebejistá a unavená jen při pohledu zblízka. Chris Martin je frontman, jak se patří. Jeho vystoupení neoplývá dlouhými proslovy, když hovoří, pak k věci, jasně a jednoznačně. Zpěv zvládal velmi dobře.

Možná byl nedělní koncert Coldplay trochu kýčovitý. V každém případě to byl zážitek, na který se jen tak nezapomíná.

Coldplay
Stadion Slavie, Praha, 16. září