ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30209 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Coldplay a Robert Plant jsou velkými vítězi letošních Grammy

0 Redakce 9.2.2009

V noci na dnešek (evropského času) byly rozdány sošky nejprestižnějších cen v novodobé hudební historii. V Los Angeles se uskutečnil 51. ceremoniál u příležitosti udělování Grammy Awards – a celému večeru dominovali britští interpreti a skupiny.

Největším počtem cen za svou práci v uplynulém roce byli vyznamenání frontman Led Zeppelin Robert Plant a americká zpěvačka Alison Krauss, jejichž projekt získal dohromady pět sošek ve tvaru gramofonu. Z hlavních kategorií jim byla udělena ocenění Album roku za Raising Sand (v které zvítězili nad Lilem Waynem a jeho albem Tha Carter III, Coldplay s Viva La Vida Or Death And All His Friends, Ne-Yo s Year Of The Gentleman a Radiohead  a jejich In Rainbows) a Nahrávka roku za singl Please Read the Letter. „Když jsme s tím vším začali, bylo to jako zázrak,“ prohlásil Plant, když přebíral druhou z jmenovaných cen. „Please Read The Letter je stará píseň, kterou jsme napsal s Jimmym Pagem v období po Led Zeppelin, byl jí přidán onen nashvilský dotek, a dopadlo to hodně dobře," přiblížil okolnosti vzniku vítězné skladby slavný zpěvák. V dalších kategoriích dvojice získala ještě ceny za Nejlepší novodobé folk/Americana album, Nejlepší vokální country spolupráci a Nejlepší vokální pop spolupráci. V uplynulém roce šedesátiletý Plant a sedmatřicetiletá Krauss absolvovali mimořádně úspěšné společné turné k podpoře alba Raising Sand. A pro šarmantní bluegrassovou zpěvačku spolupráce s rockovou legendou nakonec kromě velkého komerčního úspěchu znamenala také rozšíření počtu sošek Grammy v její osobní sbírce, kterých v této chvíli čítá již neuvěřitelných 26 malých gramofonů.

Slávu britské koruny roznesli do světa také Coldplay, Adele, Duffy, Radiohead a Peter Gabriel. Chris Martin s spol. odcházeli ze Staples Center se třemi soškami – za svůj singl Viva La Vida, za který je kytarista Joe Satriani obvinil z plagiátorství, obdrželi jednu z nejprestižnějších cen Grammy – za Nejlepší píseň. Za stejnou skladbu byli vyznamenáni také v kategorii Nejlepší vokální pop výkon dua či skupiny, zatímco deska Viva La Vida or Death and All His Friends, z které skladba pochází, byla vyhlášena Nejlepším rockovým albem, čímž zůstali poraženými Metallica s Death Magnetic, Kid Rock s jeho Rock N Roll Jesus, Kings Of Leon s Only By The Night a The Raconteurs s Consolers Of The Lonely.

Dvacetiletá Londýňanka Adele si odnesla dvě ceny Grammy: jako Nejlepší nový umělec a za Nejlepší vokální pop výkon za svou píseň Chasing Pavements. V první z uvedených kategorii tak Adele zvítězila nad svou spoluobčankou Duffy, která zato byla odměněná Grammy za Nejlepší vokální pop album za svou loňskou desku Rockferry. Dvě sošky získali také Radiohead (kteří se poprvé ve své kariéře zúčastnili také koncertního programu večera), a to v sekcích Nejlepší alternativní album a Nejlepší Box-set/speciální edici alba za In Rainbows – s tím že druhá ze jmenovaných kategorií je vlastně určena designérům obálky. A Peteru Gabrielovi byla udělena cena za Nejlepší Song napsaný pro film, televizi či jiná vizuální média, a to pro jeho píseň Down to Earth z 3D animace WALL-I.

Umělec s největším počtem (osmi) nominací Lil Wayne zvítězil v polovině z kategorií, v kterých se o sošku Grammy ucházel: Nejlepší rapový sólový výkon za skladbu A Milli, Nejlepší rapový výkon dua nebio skupiny za Swagga Like Us Jay-Z & T.I., v které hostuje spolu s Kanyem Westem, Nejlepší rapový song za Lollipop, v níž byl zas Lilovým speciálním hostem již nežijící americký R&B interpret Static Major, a Nejlepší rapové album za desku Tha Carter III. Avšak první místo v kategorii Nejlepší vokální rapová spolupráce mu přebrali Estelle a Kanye West se svým hitem American Boy.

V sekci Nejlepší R&B album triumfovala americká zpěvačka a herečka Jennifer Hudson, která před několika měsíci prožila velkou osobní tragédii, když byli Chicagu zastřelení členové její rodiny. Vystoupení na Grammy bylo současně jejím oficiálním návratem na scénu. Překvapivě se večeru zúčastnila také MIA, která měla na 8. února stanovený předpokládaný termín porodu. Místo do porodnice však dorazila do Staples Center a odzpívala spolu s Kanyem Westem, Jay-Z, T.I. a Lilem Waynem rap-heavy verzi skladby Paper Planes.

Svou účast za to musela zrušit Rihanna, a to na poslední chvíli – poté co její přítel, R&B hvězda Chris Brown byl losangeleskou policii obviněn, že v předvečer ceremoniálu napadl ženu – po svém odchodu ze speciální pre-Grammy party Clivea Davise. Identita ženy dosud nebyla odhalena – a média už začala spekulovat, že by to mohla být samotná Rihanna. Z policejní zprávy se dozvídáme, že Brown seděl s nejmenovanou ženou v autě v Hancock Park poblíž L.A. Pohádali se a vše vyústilo v projev fyzického násilí ze strany mladého muzikanta. Žena oznámila trestný čin na policii asi půl hodiny po půlnoci. Ovšem, ve chvíli, kdy představitelé zákona dorazili na místo činu, byl devatenáctiletý zpěvák již pryč. A na těle ženy byla vidět zranění, která ji měl způsobit. Co se Browna týká, ten měl původně také dorazit na udělování cen, jenže zrovna v té době byl u výslechu na policii. Oba nakonec svá původně ohlášená vystoupení v rámci koncertní části ceremoniálu zrušili. A na Browna nyní čeká stání u soudu stanovené na 5. března.

 

Jak bylo jinak předem oznámeno, na večeru vystoupil sir Paul McCartney ve společnosti frontmana Foo Fighters Davea Grohla, který se posadil za bicí soupravou, když bývalý brouk zpíval I Saw Her Standing There. McCartney byl také mezi nominovanými v kategorii Nejlepší vokální pop výkon, ale odešel s prázdnou, poté co mu sošku přebral John Mayer. Zpěvák Coldplay Chris Martin a Jay-Z předvedli verzi Lost s klavírovým doprovodem. A

Stevie Wonder spolu s teenage hvězdami Jonas Brothers a Katy Perry odzpívali loňský velký hit poslední jmenované I Kissed A Girl.

ZLATINA JEŘÁBKOVÁ