ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29328 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Cirkus Bukowsky i Čtvrtá hvězda zabodovaly na Finále Plzeň

0 Richard Winter 5.5.2014

Na letošním ročníku festivalu Finále Plzeň získaly projekty České televize hlavní cenu v obou kategoriích věnovaných televizní tvorbě a dalších sedm ocenění, včetně Zlatého ledňáčka za celovečerní film pro koprodukční snímek Jako nikdy či zvláštního uznání pro film Jiřího Mádla Pojedeme k moři. Čeká televize tak uspěla v devíti z celkem třinácti kategorií.

Ocenění pro nejlepší televizní projekty zařadil festiva Finále Plzeň letos do svého programu poprvé, stejně tak jako dal letos poprvé možnost uspět i slovenským formátům. Čtvrtá hvězda a Cirkus Bukowsky tak uspěly v široké česko-slovenské konkurenci.

“Oba oceněné projekty mají v sobě základní parametry, na kterých byl postaven můj kandidátský projekt na pozici generálního ředitele České televize, protože jsou odvážné i inovativní a zároveň podporují kreativitu tvůrců,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Čtvrtá hvězda a Cirkus Bukowsky získaly respekt jak odborného publika, tak i diváků a v konečné fázi přinášejí tu hodnotu, kterou Česká televize musí maximálně podporovat, a to kvalitu. Doufám, že se nám bude i nadále dařit takové pořady našim divákům přinášet.“

Seriál Cirkus Bukowsky s Pavlem Řezníčkem a Hynkem Čermákem uvedla Česká televize na podzim loňského roku a jeho druhá řada by se na obrazovkách měla objevit ještě letos. „Cirkus Bukowsky je odvážným seriálem, který obohatil českou televizní tvorbu o nový žánr. Vychází z moderních detektivních světových trendů a jeho tvůrci úzkostlivě dbali na kvalitu a výpravu, která seriál svým pojetím přibližuje spíše několikadílnému filmu než běžné televizní produkci,“ říká ředitel programu České televize Milan Fridrich.

Originální sitcom Čtvrtá hvězda, na kterém se autorsky a herecky podíleli tvůrci z Dejvického divadla, se stal kritiky a diváky oceňovaným formátem už od svého prvního dílu. „Chtěli jsme, aby to divákům nepodlézalo. Rozhodně jsme neměli v úmyslu dělat sympatické bodré postavičky, které pobaví stoprocentně každého. Myslím, že Čtvrtá hvězda klade na vnímání docela nároky a já bych byl rád, kdyby tu byli lidé, kterým se bude hodně líbit, a lidé, kteří to nepochopí, a líbit se jim to nebude,“ popisoval při uvedení seriálu svůj záměr Miroslav Krobot.

Ocenění na festivalu Finále Plzeň získaly i další projekty České televize. Cenu Dagmar Táborské za nejoriginálnější dokumenty autorky do 35 let si odnesl snímek Počátky režisérky Lindy Kallistové Jablonské o osudech tří dívek z výchovného ústavu. Uspěl také dokument, který Česká televize uvedla v den svého jednašedesátého výročí, Parta Analog režiséra Martina Duška.

Studentská porota festivalu vybrala jako nejlepší dokumentární film jeden díl Českého žurnálu, snímek Gadžo Tomáše Kratochvíla. Z koprodukčních filmů České televize uspěl snímek Jako nikdy Zdeňka Tyce, Pojedeme k moři Jiřího Mádla i Show! Bohdana Slámy.