ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5746 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Čínský nositel Nobelovy ceny Mo Jen odmítl podpořit vězněného krajana

0 Petr Hašek 7.12.2012

Letošní nositel Nobelovy ceny za literaturu, čínský spisovatel Mo Jen, na tiskové konferenci odmítl vyslovit přímou výzvu k propuštění vězněného krajana a laureáta Nobelovy ceny za mír z roku 2010 Liou Siao-poa.

Také nepřímo obhajoval cenzuru ve své vlasti. Své odmítnutí otevřeně podpořit disidenta Lioua zdůvodnil tím, že on jako spisovatel byl oceněn za literaturu, a nikoli za politiku. Mo opakovaně zdůrazňuje, že literatura a politika jsou dvě odlišné věci, které nelze směšovat.

Skupina 134 laureátů Nobelovy ceny z celého světa nedávno sepsala dopis vůdci Komunistické strany Číny se žádostí o propuštění Liou Siao-poa a jeho ženy, která je držena v domácím vězení. Mo Jen se k signatářům dopisu nepřipojil.

Podle agentury DPA Mo také nepřímo obhajoval cenzuru ve své vlasti. Konstatoval, že cenzura existuje v každé zemi světa, rozdíl je jen v tom, v jaké míře. Mo přirovnal cenzuru k bezpečnostním kontrolám na letištích, které jsou podle něj rovněž “nepříjemné, ale nutné”. Mo je přesvědčen, že cenzura nesmí stát v cestě pravdě, ale může být užívána a někdy je prý i nutná, aby se zabránilo šíření fám a pomluv.

Ocenění Moa bylo kritizováno některými čínskými disidenty i mezinárodními bojovníky za lidská práva kvůli tomu, že je členem Komunistické strany Číny a působí mimo jiné jako místopředseda provládního Svazu čínských spisovatelů.

Zatímco ocenění propagátora politických reforem Lioua před dvěma roky Peking odsoudil jako západní propagandu a uvedl, že výbor poškodil svou pověst, když dal cenu vězněnému zločinci, ocenění pro Moa Čína letos velkolepě oslavovala. Liou si od roku 2009 odpykává ve vězení jedenáctiletý trest za údajné podněcování k převratu.

rwi