ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5904 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Chaplinův původ stále obestřen tajemstvím

0 Redakce 20.2.2012

Skutečné jméno i datum narození britského komika a herce Charlieho Chaplina zůstává stále záhadou. Nepodařilo se to zjistit ani britské tajné službě MI5, která po původu hvězdy němých filmů pátrala od roku 1952 celých šest let.

Nyní, šedesát let od začátku jejího pátrání, se na veřejnost dostala informace o tom, že MI5 vyšetřovala Chaplina pro podezření americké FBI z toho, že je komunista. V FBI si mysleli, že jeho skutečné jméno je Israel Thornstein. MI5 se to ovšem nepodařilo dokázat.

Britská tajná služba pátrala dál, ale nikdy se jí nepodařilo Chaplinovo skutečné jméno a datum narození vypátrat. Případ byl uzavřen roku 1958 s konstatováním, že Chaplin neznamená pro Spojené státy žádnou hrozbu.

Nenašli jsme důkaz o tom, že by Chaplin někdy používal jméno Israel Thornstein a současně, že by člověk s takovým jménem vůbec existoval,“ napsala MI5 v dopisu, který zaslala americké ambasádě v Londýně.

Chaplin přitom trval na tom, že se narodil 16. dubna 1889 v jižním Londýně. Nikdy to ale nemohl dokázat žádným relevantním dokladem, stejně tak jako své civilní jméno.

JŠp