ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5205 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Cestopisem roku je kniha Kláry a Štěpána Honových Náš evropský deník II.

0 jsk 24.4.2023

V jubilejním pátém ročníku soutěže o nejlepší cestopis roku, udělovanou na počest cestovatelské dvojice Hanzelky a Zikmunda, si literární porotu získala výpravná kniha manželů Honových Náš evropský deník II. Autoři slovem a obrazem líčí putování pětičlenné rodiny Norskem na sever Evropy, Velkou Británií a Pobaltím.

„Přidanou hodnotu vizuálně atraktivního díla vidíme v tom, že Honovi cestují se třemi dětmi, aniž by si cestu ulehčovali pobytem v hotelu. Nejde jim o výkon, necestují proto, aby si odškrtli turistické atrakce. Vystavují se nepohodlí a nejistotě jako drsní dobrodruzi, aniž by si dělali starosti, jak to s dětmi zvládnou. Právě tato sympatická lehkomyslnost dělá knihu výjimečnou,“ zdůvodnila rozhodnutí odborné poroty její předsedkyně Milena Holcová.

Cestopisnou fotografií roku 2022 je Čekání na odjezd vlaku Marka Velechovského (na snímku). „Jako každý rok byl výběr vítěze obestřen vášnivou debatou, ale porotu jednoznačně uhranuly oči srílanského chlapce, jehož na nádraží zachytil Marek Velechovský,“ prohlásila předsedkyně fotografické poroty Veronika Souralová. „Snímek dokonale splňuje téma cestovatelské fotografické soutěže – obrazově zachytit cizí kraje, jejich obyvatele, nálady a pocit.“