ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6694 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Čestného Zlatého medvěda za celoživotní dílo dostane Meryl Streep

0 Redakce 3.1.2012

Americká herečka Meryl Streep obdrží letošního čestného Zlatého medvěda, který se každoročně uděluje na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale jako ocenění za celoživotní dílo. Převezme ho 14. února při příležitosti promítání svého nejnovějšího životopisného filmu Železná lady, který vypráví dramatické osudy bývalé britské premiérky Margaret Thatcher.

Kromě dramatu Železná lady, za nějž už byla dvaašedesátiletá Streep nominována na letošní Zlaté glóby, uvede Berlinale i některé další důležité snímky z její bohaté filmografie. Promítat se budou například dramata Kramerová versus Kramer nebo Sofiina volba, za něž Streep jako představitelka hlavních rolí získala dvakrát Oscara.

Podle ředitele festivalu Dietera Kosslicka má talent rodačky z New Jersey rozmanité polohy, takže může s naprostou lehkostí přecházet z dramatických rolí do komediálních.

Mezinárodní filmový festival v Berlíně se bude konat od 9. do 19. února. Letos se uskuteční už jeho 62. ročník. Vedení festivalu zatím zveřejnilo jen částečný program: je například jasné, že v hlavní soutěži se bude promítat americká adaptace bestselleru Jonathana Safrana Foera Příšerně nahlas a k nevíře blízko. Film o atentátech v New Yorku režíroval Stephen Daldry a hrají v něm například Tom Hanks nebo Sandra Bullock.

Berlinale je spolu s festivaly v Cannes a Benátkách nejvýznamnější přehlídkou filmů v Evropě. Porotě letošního ročníku bude předsedat britský režisér Mike Leigh a o vítězi cen budou rozhodovat také americký herec Jake Gyllenhaal, francouzský režisér François Ozon nebo nizozemský fotograf a filmař Anton Corbijn.

rwi