ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5696 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Čeští filmaři utratili v regionech za letošní rok 100 milionů korun

0 jsk 1.12.2023

Filmy a seriály se už zdaleka nenatáčejí jen v Praze a okolí, které jsou přirozeným centrem audiovizuálního průmyslu. Rostoucí zájem producentů českých filmů a seriálů o lokace v nejrůznějších koutech České republiky způsobil vznik nových grantových programů nebo institucí, které financují kraje nebo jednotlivá města.

V současné době funguje mimo Prahu v zemi třináct regionálních filmových kanceláří. Zatímco dříve vše probíhalo především formou individuálních dotací, dnes se regiony s podporou Asociace producentů v audiovizi (APA) čím dál tím výrazněji přiklánějí ke stabilnějším formám podpory. Za uplynulý rok tuzemské produkce utratily v regionech rekordních 100 milionů korun.

Filmy Bratři, Tancuj, Matyldo (na snímku), Princezna zakletá v čase 2, Aristokratka ve Varu a řada dalších filmových projektů vznikaly napříč Českou republikou právě díky rostoucí podpoře z regionů. Filmové kanceláře jsou dnes již ve všech krajích s výjimkou libereckého a hlavního města Prahy, nově byly otevřeny v Kraji Vysočina a v Královehradeckém kraji. Regionální kanceláře pomáhají filmařům se zábory pro natáčení, koordinací bezpečnostních složek při větších projektech nebo je propojují s lokálními specializovanými firmami. Výhodné je to pro filmové produkce i regiony.

Filmoví tvůrci v regionech utrácejí peníze za lokace i služby z nefilmových profesí, což vede k podpoře specifických řemesel. Produkce utrácejí často několikanásobně více, než je dotace, kterou dostávají. Zároveň podporují vznik a rozvoj míst v kreativním průmyslu se specializací na audiovizuální průmysl, jako jsou castingové agentury, runneři, produkční firmy a další profese, které jsou ze 60 procent z nefilmového sektoru.

Tagy: