ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13573 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Český rozhlas slaví stovku

0 jsk 10.2.2023

Český rozhlas si letos připomene významné výročí. Dne 18. května 2023 uplyne přesně 100 let od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání, kdy začala ve skautském stanu v pražských Kbelích vysílat soukromá společnost Radiojournal.

U příležitosti kulatého jubilea Český rozhlas připravil bohatý program pro veřejnost, novinky ve vysílání i unikátní výstavu v Národním technickém muzeu. Oslavy v průběhu celého roku přiblíží pozoruhodnou cestu nejdůvěryhodnějšího média veřejné služby v Česku.

„Český rozhlas oslaví sté výročí od zahájení pravidelného vysílání. Je mi ctí stát v čele této veřejnoprávní instituce ve chvíli, kdy rekapitulujeme důležité momenty své existence, ohlížíme se do historie a vzpomínáme na výrazné rozhlasové osobnosti. Toto mimořádné jubileum je pro nás ale i příležitostí ukázat, že sto let rozhlasového vysílání je pouze začátek. Máme ambice zahájit další stovku s novými programovými projekty i technologickými inovacemi. Projekt oslav výročí má za cíl podpořit pozici Českého rozhlasu na mediálním trhu a také ukázat, že je významným partnerem pro další instituce. Věřím, že nápaditým programem potěšíme nejenom současné posluchače, ale zároveň zaujmeme i nové,“ uvedl generální ředitel René Zavoral.

Oslavy zahájí Český rozhlas 10. března Reprezentačním plesem v Obecním domě v Praze, kde zahraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Rozhlasový Big Band Gustava Broma a zazpívají hudební hosté Ewa Farna, Mirai, Dara Rolins či skupina No Name.

Český rozhlas uspořádá v den svých stých narozenin pro širokou veřejnost a posluchače velkolepý koncert v Riegrových sadech. Představí se skupina Chinaski, Aneta Langerová, Mirai Navrátil nebo Marek Ztracený, který bude vůbec prvním interpretem v éteru Českého rozhlasu na počátku druhého století jeho existence.

Kulaté výročí také připomene výstava v Národním technickém muzeu, která představí nejenom bohatou historii rozhlasového vysílání a technologického vývoje rádia, ale i důležité okamžiky, kdy stál Československý, později Český rozhlas na straně veřejnosti a posluchače informoval, vzdělával i bavil. Výstava s názvem 100 let je jen začátek bude veřejnosti přístupná od 17. května do 31. prosince 2023.

K rozhlasovému jubileu navíc vzniká film režiséra Jiřího Mádla Vlny, který vypráví o vysílání Československého rozhlasu v době pražského jara 1968. V koprodukci TV Prima, Rozhlasu a televízie Slovenska a Českého rozhlasu vznikne také dobová šestidílná televizní série „Tisíc hlasů“, která na pozadí osobních životů redaktorů rozhlasu přiblíží historické začátky rozhlasového vysílání.