ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13002 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Český rozhlas představil hlas Karla Gotta vytvořený umělou inteligencí

0 jsk 17.7.2023

Český rozhlas vrátil pomocí umělé inteligence do éteru hlas Karla Gotta. Poprvé zazněl ve čtvrtek na slavnostní premiéře projektu Gott navždy. Od pátku 14. července ho pak posluchači uslyší ve vybraných pasážích četby na pokračování na Českém rozhlase Dvojka a na mujRozhlas.cz.

Je to vůbec poprvé, kdy je v Česku hlas vytvořený umělou inteligencí v takovém rozsahu zapojen do literárně dramatického díla. Na přípravách projektu rozhlas spolupracoval s agenturou Karel Gott Agency, která pečuje o zpěvákův odkaz, a s vědci ze Západočeské univerzity v Plzni.

„Projekt Gott navždy realizujeme v rámci oslav stého výročí od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání u nás. V Česku i v evropském měřítku je tento projekt, díky kterému posluchači uslyší v rozhlasovém éteru prostřednictvím umělé inteligence opět hlas Karla Gotta, naprosto výjimečný. Český rozhlas tak veřejnosti dokazuje, že je nejen institucí s bohatou historií, ale i moderním médiem určujícím trendy v oblasti technologií a inovací,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

V prvních větách, které dnes posluchači mohli slyšet, popisuje hlas Karla Gotta vytvořený umělou inteligencí přípravy svých pamětí. „Od začátku jsem si přál, aby text byl čtivý, takřka beletristický. Chtěl jsem k vám, čtenářkám a čtenářům, být co nejupřímnější. A také uvést konečně některé věci na pravou míru. Někteří aktéři z mé knihy mohou tvrdit, že to přece bylo jinak. Já si to pamatuji takto. Po svém,“ zazní v nahrávce, kterou v přímém přenosu ČRo Dvojka slyšeli poprvé posluchači i hosté pozvaní na slavnostní premiéru ve studiu S1.

„Dojalo mě slyšet znovu Karlův hlas. I když víte, že vám to vypráví jen počítač, ten specifický otisk Karla Gotta se tam zkrátka přenesl. Je to působivá iluze,“ popsala zpěvačka a dlouholetá zpěvákova spolupracovnice Jitka Zelenková.