ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7842 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Český festival ve Velké Británii

0 jsk 3.11.2021

V neděli 7. listopadu začíná ve Velké Británii festival české kultury Made in Prague. Zahájí ho restaurované verze filmu Gustava Machatého Extáze. Diváky čeká i britská premiéra digitálně restaurované 4K verze v Barbican Centru v srdci Londýna. Samotné projekci bude předcházet vystoupení hudebního souboru Silk Street Soloists, který pod taktovkou Finana Jonese uvede světovou premiéru nově komponované orchestrální předehry Jany Vöröšové. Tu česká skladatelka složila podle předlohy, kterou pro pražskou premiéru Eztáze v roce 1933 složil geniální filmový skladatel Giuseppe Becce.  Navíc se Made in Prague dostal do hledáčku pozornosti prestižního TIME OUT, který jej zařadil mezi doporučené listopadové aktivity v Londýně.

Za jednu z hlavních událostí festivalu je již nyní považována mezinárodní premiéra filmu Davida Ondříčka Zátopek (na snímku). Ta se uskuteční 12. listopadu v kině West End na londýnském Leicester Square, tedy v místě, které si Britové spojují s filmovými premiérami a celebritami na červených kobercích. V tomto trendu proběhne i projekce Zátopka, které se zúčastní silná filmová delegace ve složení David Ondříček, Václav Neužil, Martha Issová, Kryštof Mucha a australský herec James Frecheville, kteří budou po filmu diskutovat s diváky.

Festival vyvrcholí 10. prosince a současně s Londýnem probíhá v deseti dalších britských městech od Ashfordu po York. Za rozsáhlou realizací stojí České centrum Londýn.