ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29296 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Český audiovizuální průmysl vyhlíží dramatický propad

0 Redakce 8.7.2022

Český audiovizuální průmysl se podle zástupců APA (Asociace producentů v audiovizi) řítí do propasti. Odhad propadu v budoucích letech může jít až na úroveň roku 2010. Tehdy činil obrat audiovize 3,58 mld. korun.

Uplynulý rok 2021 se přitom pro český audiovizuální průmysl zapíše do historie jako období s rekordním výsledkem, kdy obrat českých produkčních společností sdružených v (APA) dosáhl poprvé téměř 12 miliard, čímž překonal i původně nelepší obrat před pandemií 9,46 mld. Kč z roku 2019.

Důvody předpokládaného propadu nesouvisí podle asociace s kvalitou domácí audiovize, jsou systémové. Česká republika totiž pozastavila už 3. ledna tohoto roku příjem žádostí o filmové pobídky.

Největší zahraniční hráči už z Česka odcházejí, mezi nimi například produkce seriálu Devil in the White City producentů Martina Scorseseho a Leonarda di Capria v hlavní roli s Keanu Reavesem.

„Dosavadní systém pobídek je v krizi, v posledních měsících se vyčerpal a zastavil, je nutné ho reformovat. V poslední letech se do Česka podařilo dostat díky kvalitě služeb a pobídkám většinou dlouhodobé seriálové projekty zahraničních platforem typu Netflix, Amazon nebo Apple, které u nás využívají obrovské množství služeb, utrácejí prostředky zhruba 9 miliard ročně a dávají práci 20 tisícům lidí, většinou z oblasti nefilmových profesí a služeb. Česku se pobídky vyplatí, prostředky do nich vložené se vrací desetinásobně. Situace je dramatická, s Ministerstvem kultury a Ministerstvem financí aktuálně vedeme na téma pobídek diskusi, aby v Česku dál mohla probíhat natáčení velkých zahraničních projektů i menší evropské a domácí produkce,“ uvedl předseda APA Vratislav Šlajer.