ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 25425 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Československá stokoruna prý patří k nejlepším na světě

0 Richard Winter 2.6.2015

Československá stokorunová bankovka z roku 1961 byla v Británii označena za jednu z šesti vizuálně nejlepších papírových platidel na světě. Zelenou stokorunu s hutníkem a rolnicí, která byla u části lidí v bývalém Československu byla vysmívána pro svůj budovatelský motiv, odborník na moderní měnu v Britském muzeu Thomas Hockenhull zařadil ve svém žebříčku na čtvrté místo.

Nejlepší bankovkou z hlediska výtvarného provedení je podle Hockenhulla ekvádorská bankovka z roku 1944 před anglickou bankovkou v hodnotě pěti liber z roku 1887 a německou bankovkou v hodnotě pět milionů marek z roku 1923.

Britský odborník zveřejnil podle britského deníku svůj žebříček krátce poté, co britská centrální banka vyzvala veřejnost, aby se zapojila do výběru umělce, který dá podobu připravované nové bankovce v hodnotě 20 liber.

První papírové peníze na světě vznikly v Číně. Evropské bankovky se začaly vydávat v 17. století. Podle listu The Times se nejedná jen o hezké obrázky, ale také o nositele vzkazů a myšlenek. Například výjevy na papírových penězích států někdejšího sovětského bloku nezřídka podporovaly jejich komunistické ideály. Na stokorunové bankovce z roku 1931 je zase na rubové straně zobrazen první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.