ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5097 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

České rockové hity ve volném tempu

0 jsk 23.1.2024

„Line“ edice se po loňské exkurzi do světa řízné muziky Hard Rock Line 1970–1985 nyní rozrůstá o příspěvek složený z téměř čtyř desítek písní pro změnu volnějších temp a procítěných, často důležitých textů. Právě tak by se dala ve zkratce shrnout novinka Soft Rock Line 1969–1989.

„Mezi muzikanty se traduje, že napsat pomalou hitovku je přece jen o něco snazší než složit úspěšnou rychlou pecku. Pro vnímání obvykle procítěně zpívaného textu je tu potřebně větší prostor. A pokud jde o vydařené dílko o třech či čtyřech základních akordech, pak je to vhodná předloha k zlidovění v podání tancovačkových kapel. Ale také šance pro ryze amatérské sentimentální šálení dívek pomocí šesti strun – třeba taková dlouho nespící ovečka by mohla vyprávět. To ovšem ve výsledku rozhodně neznamená, že stvořit baladu s výdrží několika dekád není opravdový kumšt,“ glosuje editor a producent Supraphonu Karel Deniš v bookletu devátého pokračování úspěšné kompilační řady.

Pro vybraných třicet sedm písní se hodí označení „žánrově smířlivé“, když jsou tu vedle sebe na stopáži 150 minut srovnány melodické bigbítové ozvěny, různě hardrockové pokusy druhé půle sedmdesátek, propojení s folkem či blues, moderní synth nástroje, intenzivně zpívající dámy Věra Špinarová a Jana Kratochvílová i luxusní muzika sklonku osmdesátek.

Na kolekci jsou písničky Vladimíra Mišíka, Petra Nováka, Jiřího Schelingera, Oldřicha Říhy, Petra Jandy, Leška Semelky, Luboše Pospíšila, Jany Kratochvílové (na snímku) nebo Michala Prokopa.