ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7245 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

České Budějovice budou mít nový sportovní a volnočasový areál

0 jsk 6.3.2023

Břeh plný života, koupání v řece, dobře přístupná pobytová louka, pěší korzo, nová cyklostezka, kvalitní gastronomie, dětské hřiště pro nejmenší, beach volejbal, workout i parkour. To vše nabídne nový areál na levém břehu Vltavy v Českých Budějovicích.

Neudržovaná periferie se promění v živé místo plné sportu a kultury. Návrh od ateliéru A8000 navazuje na strategickou studii Město a voda 2020, ve které architekti zdůraznili potenciál řeky ve městě. Město již vypsalo tendr na zhotovitele první etapy a chce ji otevřít ještě letos v létě.

Řeka Vltava dnes České Budějovice spíše rozděluje. Tvoří bariéru mezi historickým centrem a sídlišti. To by se teď však mělo změnit. Architektonický ateliér A8000 se dlouhodobě věnuje tématu vody ve městě, v minulosti zpracoval například strategickou studii Město a voda 2020, ve které poukázal na nutnost zapojení vody do fungování města.

„Město je nyní k řece obráceno zády, což je velká škoda. Je potřeba posílit a podpořit příčné propojení městských částí přes Vltavu a zpřístupnit břehy. V Českých Budějovicích se vždy žilo u řek, voda přinášela městu život, obživu a později i zajímavé možnosti trávení volného času. Rádi bychom navázali na tradici městských říčních plováren a proměnili toto pozapomenuté území v atraktivní zónu plnou sportu, kultury, kvalitní gastronomie a odpočinku,“ říká architekt Martin Krupauer.

Analýza stanovila také klíčová území dalšího rozvoje, jedním z nich je levý břeh Vltavy v prostoru od Nového mostu až za areál Čečetka-interier. Jde o první etapu realizace širšího záměru nového vedení města České Budějovice, jehož cílem je postupná proměna celé lokality, dosud vnímané jako neudržovaná periferie, na plnohodnotnou sportovní a volnočasovou zónu. Jedná se přitom o velmi strategicky položené místo, lokalita se nachází na oblíbené levobřežní cyklistické a pěší trase, v těsné blízkosti sídliště Vltava.