ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28970 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Česká televize uvede ke sto letům republiky dvoudílný film o Rašínovi

0 Redakce 4.10.2018

Česká televize natočila ke stému výročí vzniku Československa dvoudílný film Rašín, snímek o konci Rakousko-Uherska, vzniku samostatného státu a jeho hrdinech Aloisi Rašínovi a Karlu Kramářovi, kteří neprávem zůstali ve stínu Masaryka a Beneše. Ve filmu režiséra Jiřího Svobody se v hlavních rolích objeví Ondřej Vetchý a Miroslav Donutil.  První díl uvede Česká televize na ČT1 v neděli 14. října ve 20.25 hod., druhý díl pak následující neděli, 21. října ve stejném čase.

„Česká televize se na výročí sta let republiky připravovala dlouho, téměř tři roky. Naším cílem bylo vrátit se k tehdejším událostem nikoli jako k izolovanému jevu, ale jako k důsledku i příčině dlouhodobého vývoje naší společnosti. Vznikla tak řada dokumentů, které sledují různé aspekty tehdejšího dění.  A vznikl také dvoudílný film, který do středu pozornosti staví dvě osobnosti, jež, neprávem, zůstávaly dlouho spíše na okraji pozornosti. Aloise Rašína a Karla Kramáře. Je to film, který nabídne méně obvyklý pohled na vznik republiky, a věřím, že se k němu budou diváci rádi vracet třeba i za deset let,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

„Je až těžko k uvěření, jak málo je toho v obecném povědomí známo o Aloisi Rašínovi, když pochopíte, jak obrovskou a nezastupitelnou roli hrál tento tvrdohlavý a zásadový muž ve vzniku samostatného Československa. Dvoudílný film Rašín snad tento dluh částečně splácí,” říká ředitel vývoje nových pořadů České televize a kreativní producent filmu Jan Maxa.