ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8072 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Česká televize se připravuje na výročí narození Karla IV.

0 Richard Winter 21.10.2015

Česká televize připravuje k výročí sedmistého narození Karla IV. sérii speciálních pořadů. Jedním z nich se stane i právě dotočený výpravný historický film režiséra Václava Křístka Hlas pro římského krále. Do vysílání chystá Česká televize ve spolupráci s Univerzitou Karlovou i dokumentární cyklus Sedm pečetí Karla IV., který se v sedmi epizodách věnuje různým podobám osobnosti tohoto velkého evropského panovníka, přenos z rekonstrukce korunovace Karla IV., ale i celovečerní zábavní pořad.

Právě dotočený film Hlas pro římského krále se v těchto dnech stěhuje do střižen na Kavčích horách. „S perfektně připraveným štábem jsme se na třicet natáčecích dní přenesli do čtrnáctého století, bilancuje režisér a scenárista Václav Křístek a s nadsázkou dodává: „Už se mi začíná stýskat po každodenním dobrodružném návratu do konce středověku, řinčení mečů, frkání koní a intrikách vladařů. Až budu jezdit metrem do střižny, budu se ještě pár dnů ohlížet, jestli ve vedlejším vagónu nejedou najatí vrazi z nepřátelských italských měst, ale dobře vím, že to prvorozený syn českého krále zase zvládne.“

Tvůrci během natáčení navštívili celkem 14 historických lokací. „Dvouměsíční putování televizního týmu začalo v srpnových dnech na Berounsku, kdy se rytíři pekli v brněních, a skončila na Pernštejně a Křivoklátu v mrazivém začínajícím podzimu. Vyplatila se nám rozsáhlá a kvalitní příprava a trikové zkoušky. Herci rovněž trénovali s kaskadéry, náročné jezdecké i šermířské scény tedy nakonec proběhly hladce. Jedinou, zato však podstatnou překážkou během natáčení byla vyschlá vodní prostředí způsobená extrémními teplotami. Teď se přesunujeme s 38 hodinami hrubého materiálu do postprodukce,“ říká producent Přemysl Pražský.

Natáčení Hlasu pro římského krále se zúčastnilo více než tisíc účinkujících, tedy šermířů, kaskadérů nebo jezdců na koních. Největší davová scéna se odehrála v rámci natáčení svatby Karla IV. s Blankou z Valois, další pak při volbě římského krále v Rhens. Pro snímek bylo navrženo a ušito kolem dvou stovek kostýmů.

„Samozřejmě cítím zodpovědnost, protože diváci budou mít jistá očekávání, vzhledem k tomu jak důležitou postavou našich dějin je Karel IV., a ještě v souvislosti se sedmisetletým výročím jeho narození,“ říká představitel Karla IV. Kryštof Hádek a dodává: „Co se týče natáčení, bylo občas náročné mít skoro ve čtyřicetistupňových vedrech vrstvu kožichů a brnění, které se rozpalovalo. To vše umocněno pobytem v dobových stanech či jízdou na koni. Ale takové věci k natáčení patří.“

„Na natáčení jsem se byl několikrát podívat osobně. Fascinovala mě dělná, přátelská a uvolněná atmosféra, která na natáčení panovala, přestože herci i kaskadéři trávili hodiny čekání střídané náročnými akcemi v těžkých kostýmech a práce bylo pro všechny opravdu hodně. Těším se na to, že se dobrá práce celého týmu promítne i do konečného výsledku,“ shrnuje kreativní producent snímku Jan Maxa.