ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6406 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Česká televize připomene srpen 1968

0 Richard Winter 18.8.2016

V pátek 19. 8. zahájí Česká televize speciální program, který se z různých úhlů a v mnoha žánrech vrátí k srpnovým událostem roku 1968. Tematické vysílání zahrne čtrnáct pořadů, mimo jiné snímky Karla Vachka, Jiří Stracha, Jana Němce, Vojtěcha Jasného nebo Roberta Sedláčka.

Snímek Jana Němce Holka Ferrari Dino zahájí v pátek 19. 8. na ČT art vysílání série pořadů, které připomenou srpnové události roku 1968. Na Němcův autorský film naváže ve stejný večer otevřené svědectví o srpnových událostech z pohledu Karla Vachka, Spřízněni volbou.

Karel Vachek před osmačtyřiceti lety pronikl s šestnáctimilimetrovou ruční kamerou přímo do politických kuloárů a bezprostředně, někdy dokonce bez vědomí zúčastněných, zachytil bouřlivou atmosféru v průběhu čtrnácti dnů mezi abdikací Antonína Novotného a volbou nového československého prezidenta. Z natáčení vzešlo více než šest hodin hrubého záznamu, z něhož režisér sestavil jedinečný obraz politického uvolnění.

Mezi dokumenty zařazené do vysílání patří i portrét Marty Kubišové, Dlouhý srpen Jiřího Krejčíka, v němž se režisér se svým synem vydal po stopách první rodinné dovolené v létě roku 1968, Skryté zločiny osmašedesátého, snímek, který na povrch přivádí dlouho utajované dokumenty ze soukromých archivů i spisů kriminální policie o zvěrstvech páchaných během okupace, nebo střihový snímek  Zmatek poskládaný z autentických záběrů Stanislava Miloty a Jaromíra Kallisty z pražských ulic i nemocnic, jejž mohli autoři dokončit až dvaadvacet let po jejich natočení.

Na ČT2 se ve vysílání objeví i neobyčejný příběh Vážený Leonide Iljiči poodhalující tajemství zvacích dopisů, jimiž se pětice členů vedení KSČ obracela s prosbou o pomoc na tehdejšího sovětského vůdce Leonida Brežněva. Speciální vysílání k výročí událostí srpna 1968 uzavře na obrazovkách České televize ruský dokument 5 minut svobody o protestní akci na Rudém náměstí.

ČT art pak nabídne divákům i záznam mimořádného koncertu Jaromíra Nohavici Vzpomínka na Karla Kryla z roku 1995.

První program České televize vedle filmu Jiřího Stracha Osmy, které získaly nejprestižnější evropskou televizní cenu Prix Europa 2014, nabídne i snímek Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci mapující osudy sedmi přátel z jihomoravské vesnice v poválečném období, jenž byl oceněný na MFF v Cannes. Dalším z hraných formátů, které se ve vysílání objeví, bude na ČT2 film Roberta Sedláčka Musíme se dohodnout z cyklu České století.