ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28419 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Česká televize připomene 21. srpen

0 Richard Winter 19.8.2015

Česká televize do vysílání připravila pořady, které se z různých úhlů vracejí k srpnovým událostem před sedmačtyřiceti lety. Vedle jedinečného dokumentu Josefa Pazderky, který roky shromažďoval výpovědi přímých svědků i účastníků invaze, do programu zařadila dokumentární portréty Karla Kryla a Marty Kubišové nebo nové vydání Historie.cs.

Druhý program České televize nabídne v sobotu 21. srpna v hlavním vysílacím čase nejprve televizní film Musíme se dohodnout (na snímku) z autorské série Pavla Kosatíka a Roberta Sedláčka České století. Snímek mapuje cestu československé delegace na jednání do Moskvy až k podpisu takzvaných Moskevských protokolů. Na filmové ztvárnění jednoho z klíčových okamžiků našich moderních dějin pak navazuje dokument Josefa Pazderky Invaze 1968. Ruský pohled.

Josef Pazderka pro svůj snímek shromažďoval archivní materiály a výpovědi svědků i účastníků invaze v době svého působení na postu zahraničního zpravodaje ČT v Moskvě. Mezi jeho respondenty tak nechybí například sovětští velitelé invazních vojsk, důstojníci, řadoví výsadkáři, sovětští novináři sledující události přímo v Praze i ruští disidenti, kteří za protest proti invazi strávili roky ve vyhnanství a psychiatrických léčebnách. Reflexi tehdejších událostí nabídne exkluzivně i poslední sovětský prezident a tvůrce perestrojky Michail Gorbačov.

Tematický večer na ČT2 doplní i premiérové vydání pořadu Historie.cs s podtitulem Pravdy a lži o srpnu 1968.

Mezi další mimořádné snímky zařazené do vysílání České televize patří dokumenty o osobnostech kulturního života, jejichž osobní i pracovní život poznamenal střet s komunistickým režimem. Na básníka, prozaika a zpěváka Karla Kryla zavzpomínají v dokumentu Občan Karel Kryl jeho přátelé a spolupracovníci. Diváci pořad uvidí na ČT art ve středu 19. srpna od 20:25. Sobotní večer na Artu pak přinese oceňovaný dokument režisérky Olgy Sommerové Magický hlas rebelky, pozoruhodný příběh zpěvačky Marty Kubišové.

Výročí událostí srpna 1968 se bude ve svém vysílání věnovat i zpravodajský kanál ČT24 a další pořady na ostatních kanálech České televize.