ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5942 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Česká televize odvysílá dokument Zákon lásky

0 Redakce 21.2.2022

Snímek režisérky Barbory Chalupové sleduje aktivisty z organizace Jsme fér v boji o zlomové rozhodnutí, které by Česko povýšilo na první zemi bývalého východního bloku, kde se podařilo zavést „manželství pro všechny“. Zároveň zaznamenává debatu o tomto tématu napříč společností, která vede od pochodu Prague Pride přes televizní střety až po diskuse na půdě parlamentu. Film Zákon lásky diváci uvidí 22. února od 21.50 hodin na ČT2.

„Když mě na jaře roku 2018 na ulici oslovili dobrovolníci iniciativy Jsme fér s peticí, má automatická odpověď byla: On je nějaký rozdíl mezi registrovaným partnerstvím a manželstvím? Tak jako velké množství lidí, kterých se to osobně netýká, jsem vůbec netušila, že registrace prakticky téměř nic neznamená. To byl jeden z důvodů, proč jsem o toto téma začala zajímat,“ říká ke své motivaci zpracovat téma režisérka Barbora Chalupová.

„Vnímám názorovou pestrost na toto téma a považovala jsem za důležité ukázat všechny účastníky debaty. Líbil se mi fakt, že můžeme vnímat manželství jako instituci, která spojuje hned několik rovin a která může být konzervativní hodnotou, stejně jako prostředkem emancipace. Zaskočilo mě ovšem, že se manželství jako takové na veřejných čteních a ve sněmovně často řešilo jen okrajově. Byly slyšet spíše hlasy označující homosexualitu za nemoc, případně přirovnávající gaye a lesby k pedofilům či zoofilům. Měla jsem za to, že na tyto otázky si už česká společnost odpověděla,“ dodává.

Při jedné z porad iniciativy Jsme fér ve filmu zazní, že názor zarytých odpůrců homosexuálních sňatků změnit nelze a energii je potřeba soustředit k otevřenější části populace. K těm, kteří s problémem nejsou tolik obeznámeni nebo nejsou rozhodnuti, na jakou stranu debaty o něm se přiklonit. Přesně k těm Zákon lásky promlouvá. Snímek zpovzdálí pozoruje své aktéry a nabízí zamyšlení se nad těmi, se kterými nesouzní a pokouší se na existenci své ústřední diskuse „pro a proti stejnopohlavního partnerství“ upozornit a podpořit ji.

Dokument zachycuje období od jara 2018, pokračuje předložením zákona umožňující manželství lidí párů stejného pohlaví 21. června 2018. Sněmovna o návrhu hlasovala po 1052 dnech, pět měsíců před dalšími parlamentními volbami, kdy bylo jasné, že v nové sněmovně začne celý proces jednání o zákonu od začátku.