ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 22652 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

ČT nabídne drama Kráska a netvor 1950

0 Redakce 12.10.2011

Dramatický příběh z totalitního Československa Kráska a netvor 1950 odvysílá 23. října Česká televize. Režisér Jiří Svoboda do hlavních rolí o masovém vrahovi z 50. let minulého století obsadil Tomáše Töpfera a Kláru Issovou. Snímek byl natočen s využitím metody děleného obrazu, tak zvaného splitscreenu. Podle režiséra je tak možné paralelizovat děj a dotvářet jeho napětí.

Drama se odehrává v roce 1950 v době, kdy se lidé odmítající se podřídit komunistickému režimu snaží uprchnout za hranice do Západního Německa. Lékařka Marie (Klára Issová) dostala dopis z Německa od své sestry, která se o útěk na Západ pokusila. Marie sice má pochybnosti o pravosti dopisu, ale rozhodne se sestru následovat do emigrace. Netuší, že nedaleko hranic byla nalezena mrtvá a okradená těla lidí, kteří se také snažili o útěk za svobodou.

Scénář napsali Václav Šašek a Věra Šašková podle skutečného případu masového vraha Huberta Pilčíka, který po únoru 1948 začal nabízet zájemcům o emigraci zprostředkování cesty přes hranice na území Západního Německa. Pilčík emigranty vraždil a okrádal. Ze stejné události vycházel i díl Bestie seriálu Třicet případů majora Zemana.

Řada indicií údajně napovídá, že Hubert Pilčík nebyl jednoduchým sériovým vrahem, nýbrž součástí rozsáhlé sítě, kterou fakticky kontrolovala bývalá Státní bezpečnost (StB).

rwi