ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5263 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Česká taneční platforma ocenila nejlepší

0 jsk 4.4.2023

Česká taneční platforma každoročně představuje výběr nejzajímavějších děl, která se zrodí na poli současného tance v České republice. Není jen přehlídkou skvělých tanečních inscenací, ale i příležitostí, kdy se na český tanec přijedou podívat zahraniční profesionálové z celého světa.

Letošní 29. ročník proběhl na sedmi pražských scénách od 30. března do 2. dubna za hojné účasti zahraničních hostů. Velká diverzita a vysoká kvalita vybraných děl rezonovaly i u širokého publika. Z devíti vybraných inscenací hlavního programu ocenila mezinárodní porota dvě naprosto odlišná díla – Mikrosvěty Jazmíny Piktorové a Sabiny Bočkové, které zároveň získaly i Cenu diváka, a Thin Skin Elišky Brtnické. Cenu Českých center získala Martina Hajdyla Lacová za svůj výjimečný výkon v inscenaci Soft Spot. Special mention, tedy zvláštní ocenění poroty, putují dvěma dalším osobnostem: mimořádně talentované mladé tanečnici Dianě Khrushch a světelnému designérovi Tomáši Morávkovi.

Mezinárodní porota vyzdvihla komplexnost obou oceněných děl ve všech složkách (koncept, interpretace, choreografie, práce s objekty a prostorem, hudba, zvuk, kostýmy, světelný design). Ocenění tvůrci získávají tvůrčí rezidence ve Studiu Krenovka a v Rezi.dance Komařice.

„Pro mě je platforma každoročním svátkem setkávání, prohlubování partnerství ředitelů divadel či festivalů s umělci, kteří působí na naší scéně bez ohledu na to, zda se tu narodili nebo sem přišli ze Slovenska, Francie, Německa a loni nově z Ukrajiny. Za jejich tvorbou jsou silné osobní příběhy, které rezonují,“ říká Yvona Kreuzmannová, zakladatelka a ředitelka pořadatelské organizace Tanec Praha.

Do letošního ročníku se přihlásilo 34 děl, z nichž odborná Dramaturgická rada vybrala 9 nejzajímavějších do hlavního programu a řadě dalších umělců dala příležitost v jiných formátech, např. Artist Trips, Meeting Room či Discussions & Brunch. Mezinárodní porotu tvořilo pět ze šesti členů Dramaturgické rady (Yvona Kreuzmannová, Marta Ljubková, Markéta Málková, Jitka Pavlišová a Markéta Perroud), které doplnilo pět zahraničních osobností, jmenovitě: Roberto Casarotto, nový spoluředitel platformy Aerowaves, Anna Kalita, manažerka Lublin Dance Theatre, Catja Loepfe, ředitelka Tanzhaus Zürich, Freddie Opoku-Addaie, ředitel Dance Umbrella London a Samme Raeymaekers, ředitel Dansens Hus Oslo.

Už jen tato jména naznačují, že platforma znamená pro český tanec skutečnou bránu do světa. Na Českou taneční platformu přijelo 85 návštěvníků ze zahraničí a více než 40 z České republiky. Vznikají tak pozvání našich umělců do zahraničí i regionů a zároveň se blíže navzájem poznávají umělci působící v České republice.