ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 20478 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Česká premiéra Philipa Glasse s dirigentem Wellberem

0 jsk 6.12.2023

Atraktivní program slibuje český debut izraelského dirigenta Omera Meira Wellbera (na snímku). Zaslouženou pozornost budí zejména česká premiéra Dvojkoncertu po housle a violoncello od jednoho z nejslavnějších žijících autorů Philipa Glasse.

Sóla přednesou lotyšský houslista Gidon Kremer a litevská cellistka Giedrė Dirvanauskaitė. Dále zazní orchestrální scherzo Bohuslava Martinů Thunderbolt P¬-47 a Beethovenova 7. symfonie. V pondělí 11. prosince od 19.30 hodin v pražském Rudolfinu. Přímý přenos vysílá ČRo Vltava, záznam nabízí ČRo D-dur.

Název skladby Bohuslava Martinů, dokončené v září roku 1945, odkazuje na stejnojmenný stíhací letoun, za druhé světové války největší jednomístnou jednomotorovou stíhačku. Stroje sloužily jako bitevní letouny a stíhací bombardéry především té části armády USA, která letecky zajišťovala invazi do Francie v červnu 1944. Kompozice nicméně dostala tento název až po dokončení. Původním záměrem autora bylo svižné univerzální scherzo. Příznivě přijatou premiéru měla skladba Thunderbolt P-47 v prosinci 1945 ve Washingtonu v podání National Symphony Orchestra a jeho ředitele a dirigenta Hanse Kindlera.