ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12404 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Česká premiéra filmu Hitchcock s Anthony Hopkinsem bude 7. února

0 Richard Winter 18.1.2013

Téměř k  nepoznání je v americkém snímku Hitchcock oscarový britský herec Anthony Hopkins, který ztvárnil postavu režiséra označovaného jako mistr hororu. Hopkinse s dvojitou bradu, pleší a nadváhou v roli Alfreda Hitchcocka v roce 1960, kdy natočil svůj nejznámější film Psycho, můžou zájemci v českých kinech vidět od 7. února.

Film Psycho měl rozhodnout o Hitchcockově režisérské kariéře. Nikdo nevěřil v jeho úspěch a režisér se musel studiu zaručit svým majetkem. Nakonec se snímek stal legendou. Diváci se z filmu dozvědí, co jeho zrodu předcházelo. Stranou nezùstal ani milostný příběh slavného filmaře a jeho ženy Almy, která pracovala jako scenáristka. Alma sice měla vlastní tvůrčí ambice, nikdy ale nevystoupila ze stínu svého muže, jehož milovala a podporovala. Když během natáčení Psycha onemocněl, usedla do režisérského křesla a v kritickém momentě ho zastoupila. Například prosadila do proslulé scény vraždy ve sprše kvílení houslí.

Příběh o natáčení Psycha mimo jiné ukazuje, jakou slabost měl režisér pro své hvězdy, ale jak je i bezohledně nechal trpět, aby z nich dostal tu pravou emoci. Režisér, scenárista a producent Hitchcock se narodil v roce 1899 v Londýně, kde žil do 40 let a natočil tu polovinu ze svých více než pěti desítek filmů. Pak přesídlil do Hollywoodu, kde vznikla proslulejší polovina jeho filmografie. Ačkoliv jeho filmy byly většinou divácky úspěšné, ceny Oscar ho navzdory několikeré nominaci míjely.

V roce 1980 byl Hitchcock povýšen do šlechtického stavu a o několik měsíců později zemřel.