ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5864 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Česká premiéra divadelní adaptace novely Vděk v Divadle Viola

0 jsk 5.10.2023

Nárůst neurodegenerativních nemocí ve společnosti je bohužel realitou, na kterou upozornil i zářijový Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Česká Alzheimerovská společnost zveřejnila, že počátkem roku 2016 žilo v České republice 156 tisíc lidí s demencí a počet se rok od roku neustále zvyšuje. Předpokládá se, že v roce 2050 touto chorobou onemocní až 383 tisíc lidí.

Nanejvýš aktuální téma ve svém programu akcentuje také Divadlo Viola, které 11. listopadu uvede českou premiéru divadelní adaptace novely Vděk jedné z nejúspěšnějších francouzských prozaiček Delphine de Vigan.

Hlavní hrdinka Michelle neboli Miška musí být umístěna do domova pro seniory. Dříve pracovala jako korektorka, nyní jí však slova a jejich význam začínají nenávratně unikat. V důsledku neurodegenerativní choroby trpí afázií, a tak slova nesmyslně zaměňuje, nebo dokonce vynechává. Je si však plně vědoma toho, že je ztrácí. A nejen je.

„Začíná hra o čas, neboť Miška se rozhodne s pomocí mladé ženy Marie a logopeda Jérôma najít lidi, kteří jí kdysi zachránili život. Říci jim děkuji, dokud to slovo ještě patří do jejího světa. Dokud ví, co znamená,“ přibližuje děj inscenace Vděk její režisérka Martina Kinská, která je spolu s Janem Rejžkem také autorkou divadelní adaptace.

V úsměvném i dojemném příběhu Michelle, pro níž se řeč stává stále větším bludištěm, hrají Klára Cibulková (na snímku), Anna Kameníková a Ladislav Hampl.