ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 20474 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Češi si přes internet kupují hlavně detektivky

0 Richard Winter 4.10.2013

Prodej elektronických knih se v Česku zvyšuje, letos se jich prodá půl milionu. Loni si Češi koupili 200.000 e-knih, v roce 2011 jenom 17.000. Pro některé nakladatele se stávají elektronické knihy významnou součástí jejich podnikatelských plánů.  Podle Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) prodej e-knih v roce 2012 představoval asi 0,35 procenta finančního objemu celkového českého knižního trhu. Češi si přes internet kupují hlavně detektivky, jejich podíl na prodejích e-knih tvoří 27,9 procenta.

V září vedl žebříček prodejů e-knih v Česku román Všechny jeho touhy od CC Gibbse, na dalších místech byly detektivky od norského spisovatele Jo Nesba. Proti prodejům klasických knih se výrazně méně prodávají elektronické knihy pro děti a mládež, odborná literatura i kuchařky.

Průměrná cena elektronických knih se v ČR dlouhodobě pohybuje kolem 145 korun s DPH. Průměrná cena e-knihy tak představuje asi 62 procent ceny papírové knihy. S prodeji roste počet titulů dostupných v češtině. Zatímco v roce 2010 jich bylo 250, loni již 4000 a letos se nabídka titulů vyšplhá na 6500. Pro některé nakladatele se stávají elektronické knihy významnou součástí podnikatelských plánů.

Největšími prodejci elektronických knih jsou v ČR Kosmas, Palmknihy, eReading a Wooky. Na trhu působí také mnoho menších prodejců. Jediným významným zahraničním prodejcem českých e-knih je Apple s iBook Store. Prodej elektronických knih na českém trhu spustil v červenci také Google prostřednictvím Google Play, ale zatím bez českého obsahu.

Většina distributorů e-knih sází na otevřené formáty ePub a Mobi, které je možné číst na libovolném čtecím zařízení. Knihy jsou chráněny nejčastěji pomocí tzv. sociálního DRM, tedy vodoznakem vloženým do knihy. Výjimkou je platforma Wooky, která používá vlastní šifrovaný formát dat pro vlastní čtečky.

Elektronickým knihám se nevěnují všichni nakladatelé. Počet producentů českých e-knih se pohybuje mezi 160 až 200, mezi největší patří Kniha Zlín, Host, Euromedia Group, Argo, Domino, Jota, Moba, Baronet a Grada. S růstem prodejů roste i nelegální stahování e-knih. Češi si za poslední roky pořídili přes 200.000 elektronických čteček a čtvrt milionu tabletů.

Tagy: ,