ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17182 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Čerstvý vítěz Jednoho světa Bílá na bílé míří k českým divákům i do zahraničí

0 jsk 21.5.2021

Nejnovější celovečerní snímek režisérky Viery Čákanyové s názvem Bílá na bílé, který na slavnostním zakončení festivalu Jeden svět získal hlavní cenu v České soutěži, vstupuje do české distribuce. Osobně laděný dokument s deníkovými záznamy natočenými na Antarktidě bude uveden do kin a zároveň bude divákům přístupný online.

Distribuční premiéra v letním kině dejvické Klubovny proběhne 22. května v rámci doprovodného programu festivalu Jeden svět, online mohou diváci film sledovat od pondělí 24. května na streamovacím portálu DAFilms. Po cenách získaných na MFDF Ji.hlava a na Jednom světě čeká film i zahraniční uvedení. V mezinárodní premiéře bude promítat britský festival Sheffield Doc/Fest ve své soutěžní sekci světových dokumentů.

Dvě festivalová uvedení, dvě hlavní ceny v soutěžních sekcích. Taková je počáteční bilance již v pořadí třetího celovečerního filmu Viery Čákanyové. Porota České soutěže na festivalu Jeden svět se rozhodla snímek Bílá na bílé ocenit jako nejlepší film celé sekce. Při slavnostním vyhlášení, které proběhlo online 19. května, porota ocenila dokument jako: „Originální, inovativní film s přesahem, který se nejen působivě vyjadřuje k environmentální krizi, ale připomíná také bezvýhradnou krásu tohoto světa a upozorňuje, že každá krize je krizí vědomí.“ Ve světové premiéře byl film českým divákům představen na MFDF Ji.hlava, odkud si odnesl cenu za nejlepší film v sekci mezinárodních dokumentů Opus bonum.

„Bílá na bílé vznikal jako spontánní, intimní film. Ve chvílích samoty a kontemplace v antarktické bílé tmě mě ani nenapadlo, že by mohl oslovit širší publikum. O to víc mě každé ocenění překvapí a potěší,“ říká v reakci na čerstvou cenu z Jednoho světa režisérka Viera Čákanyová.

Spolu s otevřením kin v České republice vstoupí Bílá na bílé do kinodistribuce a zároveň bude k dispozici i online. Na doprovodném programu festivalu Jeden svět venku se uskuteční v sobotu 22. května i česká distribuční premiéra, přístupná široké veřejnosti. V letním kině dejvické Klubovny film uvede režisérka Viera Čákanyová s dalšími členy štábu, po promítání bude následovat diskuze. Od pondělí 24. května bude snímek přístupný online na streamovacím portálu DAFilms.